Za spóźniony PIT możesz zapłacić nawet 35 tys. zł...
sxc.hu
Podatnik.info

Za spóźniony PIT możesz zapłacić nawet 35 tys. zł grzywny! Jak temu zapobiec?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dlatego najlepiej jak najszybciej złożyć deklarację w urzędzie skarbowym i wyrazić tzw. czynny żal. Jednak i to rozwiązanie nie pomoże odzyskać prawa do skorzystania z niektórych preferencji.


Kiedy następuje spóźnienie?


30 kwietnia mogliśmy złożyć zeznanie roczne osobiście w urzędzie skarbowym w godzinach jego pracy lub w niektórych przypadkach do północy, gdyż niektóre organy wystawiają specjalne urny przeznaczone na ten cel. Z kolei jeżeli zdecydowaliśmy się skorzystać z systemu e-Deklaracje – to do godziny 24 musieliśmy otrzymać od Ministerstwa Finansów Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jeśli UPO dotarło do podatnika po północy, to PIT został złożony po terminie.


Natomiast jeżeli nadaliśmy w placówce Poczty Polskiej list polecony z deklaracją podatkową 30 kwietnia przed północą – to zachowaliśmy wymaganą przez ustawodawcę datę. Nawet jak przesyłka dotrze do fiskusa w połowie maja, to termin zostanie zachowany. Ale gdy list polecony został nadany np. 1 maja, to się spóźniliśmy.


Co grozi spóźnialskiemu podatnikowi?


Osobie, która do 30 kwietnia nie złożyła zeznania rocznego, grozi odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe zagrożone karą grzywny. Jej wysokość określa Kodeks karny skarbowy. Zgodnie z nim nawet w przypadku, kiedy PIT wypełniony jest prawidłowo i uczciwie, ale dotarł do urzędu po 30 kwietnia, to podatnik popełnił wykroczenie. Wysokość grzywny za nie może wynieść od 1/10 wartości minimalnego wynagrodzenia, aż po jego 20-krotność. A że płaca minimalna w Polsce z roku na rok rośnie, to kwoty kar, jakie może nałożyć na niesolidnego podatnika fiskus również idą w górę.


Od początku tego roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 1750 zł brutto. Oznacza to, że skarbówka za spóźnione rozliczenie może nałożyć na podatnika grzywnę w wysokości od 175 do 35 tys. zł. Dodatkowo jeśli fiskusowi przysługuje dopłata podatku, trzeba ją będzie zapłacić wraz z karnymi odsetkami za zwłokę. Pewnym pocieszeniem może być fakt, że urząd nigdy nie nakłada kary automatycznie, tylko każdy przypadek rozpatruje indywidualnie. Tutaj właśnie powstaje furtka o nazwie „Czynny żal”.


Co to jest „Czynny żal”?


Potocznie „Czynny żal” określany jest jako donos podatnika na samego siebie. Dla spóźnialskich osób oznacza to, że jeżeli nie złożyły deklaracji PIT w obowiązującym terminie, grozi im odpowiedzialność karno-skarbowa tj. mogą zostać ukarane za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Zgłoszenie się do fiskusa z informacją o własnym błędzie w rozliczeniu, zanim jeszcze urzędnicy naliczą karę, daje jednak szansę na uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji.


Podatnik musi wówczas złożyć tzw. „Czynny żal”, w którym znajdzie się przyznanie do winy i poprawnie wykonane rozliczenie. „Czynny żal” jest podaniem, adresowanym do naczelnika Urzędu Skarbowego, które należy dołączyć do papierowej wersji deklaracji PIT i złożyć razem z nim w urzędzie skarbowym. W „czynnym żalu” należy powołać się na art.16 Kodeksu Karno-Skarbowego, który mówi o sposobach zaniechania ukarania sprawcy. Aby pobrać wzór pisma „czynny żal” należy kliknąć na poniższy przycisk.

ABY POBRAĆ PLIK MUSISZ BYĆ ZALOGOWANYM


Jakie ulgi traci spóźnialski?


PIT złożony po 30 kwietnia oznacza definitywną utratę do niektórych przywilejów podatkowych. Do najpopularniejszych z nich należą wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Z kolei złożona po terminie deklaracja nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia m. in. ulgi prorodzinnej, internetowej, rehabilitacyjnej czy pomniejszenia dochodu o wartości darowizn. Zachowujemy również prawo do nadpłaty podatku.


Powyższa informacja stanowi wyłącznie wyraz naszej wiedzy oraz poglądów i ma wyłącznie charakter informacyjny. Zawarte informacje i dane nie stanowią czynności doradztwa prawnego lub podatkowego, ani też żadnego innego doradztwa.


Podatnik.info 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Nim twój PIT-11 trafi do niszczarki, musisz go przeczytać! Aby spokojnie wypełnić e-Deklarację z Podatnik.info