Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 311 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
20%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

63 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Wzrost stawki VAT na ubranka dla niemowląt nie wpływa na...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/

Wzrost stawki VAT na ubranka dla niemowląt nie wpływa na liczbę urodzeń dzieci w Polsce

Podziel się tym artykułem:   

Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 3495/12. Tym samym resort nie zgodził się z opinią jednego z posłów który twierdził, że to podniesienie od 2012 r. stawki VAT z 8 do 23 proc. na ubranka dziecięce jest powodem wzrostu ceny mleka dla niemowląt.

Podniesienie stawki VAT na ubranka przyczyną wzrostu cen innych produktów?

Parlamentarzysta zwrócił uwagę na fakt, że od końca stycznia 2012 r. podrożała nie tylko odzież dziecięca, ale także inne artykuły dla małych dzieci, w tym m. in. mleko i pieluchy. Większość branżowych sklepów wprowadziło podwyżki cen ubranek dla niemowląt już pierwszego dnia po wzroście stawki VAT. Wielu ekonomistów zaczęło się zastanawiać, czy podwyżka podatku VAT na odzież nie była dla sprzedawców pretekstem do równoczesnego podniesienia ceny mleka. W związku z powyższym poseł zadał Ministrowi Finansów następujące pytania:

1. Czy Ministerstwo Finansów wzięło pod uwagę społeczne i demograficzne skutki swojej decyzji o podniesieniu stawki podatku VAT na ww. towary?

2. Czy mając na uwadze gwałtowny spadek liczby narodzin w naszym kraju, znaczny wzrost cen artykułów dla niemowląt nie zniechęci młodych Polaków do posiadania większej liczby dzieci?

Polska musiała dostosować wysokość stawki VAT do unijnych przepisów

Ministerstwo Finansów w swojej odpowiedzi przypomniało, że do 31 grudnia 2010 r. mleko w postaci stałej (w proszku, w granulkach) podlegało opodatkowaniu według 7 proc. stawki VAT, a następnie od 1 stycznia 2011 r. wysokość podatku została obniżona do 5 proc. Natomiast do końca 2011 r. ubrania oraz dodatki odzieżowe dla niemowląt (w tym m. in. pieluchy) były opodatkowane 8 proc. stawką VAT. Niestety Polska musiała podnieść stawkę podatku do 23 proc. na artykuły dziecięce ze względu na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 października 2010 r. w sprawie C-49/09. Resort uzasadnia, że niezastosowanie się do powyższej decyzji Trybunału mogłoby skutkować nałożeniem na nasz kraj wysokich kar finansowych.

Podatek VAT to tylko jeden z elementów mających wpływ na cenę

Oprócz tego zdaniem Ministerstwa Finansów większość cen rynkowych kształtowana jest przez wiele różnych czynników i mechanizmów takich jak koszty produkcji, konkurencja oraz zachowania klientów. Dlatego podatek VAT jest tylko jednym z elementów, który może mieć wpływ na cenę. Świadczyć o tym mogą dane GUS, na które powołał się resort. Według nich w styczniu 2012 r. w stosunku do grudnia 2011 r. zanotowano spadek cen na obuwie dziecięce o ok. 2,4 proc. (mimo wzrostu stawki podatku VAT z 8 do 23 proc.). Podobnie kształtowały się ceny na ubiory, bieliznę osobistą i pieluchy. W styczniu 2012 r. (w porównaniu z grudniem 2011 r.) zaobserwowano spadek cen tych towarów o ok. 2,8 proc.

 

Podatnik.info

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl