
- W biznesie ważna jest nie tylko pomoc instytucjonalna, ale również budowanie sieci kontaktów społecznych. Wymiana myśli i doświadczeń może inspirować do założenia własnej działalności, może również pomóc w rozwoju istniejących już firm - powiedział minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas międzynarodowej konferencji poświęconej kobiecej przedsiębiorczości. Spotkanie pn. European Network of Mentors for Women Entrepreneurs odbyło się 15 listopada 2011 r. w Warszawie.
Obecna na konferencji prasowej wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska zaznaczyła, że od kilku lat obserwuje w Polsce wyraźny i trwały wzrost zainteresowania kobiet prowadzeniem działalności gospodarczej. - Własny biznes jest dla nich szansą na awans oraz przezwyciężenie nierównego traktowania na rynku pracy, zwłaszcza w zakresie dostępu do kierowniczych stanowisk i wysokości uzyskiwanych zarobków - oceniła wiceminister.
W jej opinii, zachęcając kobiety do zakładania własnej działalności należy zwrócić uwagę na czynniki wpływające na ich aktywizację zawodową. - Potrzebne są rozwiązania prawno – administracyjne, które ułatwią godzenie obowiązków zawodowych z rodzinnymi oraz zwiększą dostęp do usług szkoleniowo – doradczych - powiedziała.
Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak dodała, że badania przeprowadzone przez Agencję pokazują, że w Polsce przedsiębiorczość wśród kobiet osiągnęła jeden z najwyższych poziomów w Europie. - Co trzecie przedsiębiorstwo w naszym kraju prowadzone jest przez kobietę. W pozostałych krajach europejskich dopiero co czwarte - podsumowała.
Źródło: Ministerstwo Gospodarki