Wyższe odsetki za długi u fiskusa
http://sxc.hu/

Wyższe odsetki za długi u fiskusa

Od 10 maja 2012 r. będą obowiązywały nowe, wyższe odsetki od zaległości podatkowych – osoby, które mają długi u fiskusa, zapłacą już 14,5% karnych odsetek w skali roku. Ich podwyżka jest związana ze środową decyzją Rady Polityki Pieniężnej o podwyższeniu stóp procentowych.

Środowa podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej przełoży się nie tylko na wyższe raty kredytów złotowych, ale także na wyższe odsetki od zaległości podatkowych. Zgodnie bowiem z Ordynacją podatkową stawka odsetek za zwłokę w zapłacie podatków jest sumą 200% stopy lombardowej – a ta właśnie została podwyższona - oraz 2% (ale nie mniej niż 8%).

>>>Podatniku nie rozliczyłeś się jeszcze z fiskusem? Zrób to za pomocą programu PIT PRO 2011 od Podatnik.info<<<

Odsetki wyższe o pół punktu procentowego

Zgodnie z decyzją RPP, stopa lombardowa wzrasta od 10 maja 2012 r. z 6,00% do 6,25%. A to oznacza, że stopa odsetek od zaległości podatkowych będzie wynosiła 14,5% (obecnie odsetki za zwłokę kosztują podatników 14% w skali roku).

Pierwsza tegoroczna podwyżka, ale czy ostatnia?

To pierwsza podwyżka stopy lombardowej w tym roku, natomiast w 2011 r. podwyższano ją aż czterokrotnie – wliczając tegoroczną podwyżkę stopa lombardowa wzrosła od 20 stycznia 2011 r. o jeden punkt procentowy (z 5,25% do 6,25%). W efekcie oprocentowanie zaległości podatkowych wzrosło w tym czasie o 2 pkt proc. (z 12,5 do 14,5%).

1-609

W niektórych sytuacjach stopa odsetek od zaległości podatkowych może być obniżona. Dzieje się tak w przypadku złożenia korekty deklaracji podatkowej wraz z wyjaśnieniem przyczyn dokonania poprawki. Jeśli podatnik ureguluje zaległości wobec fiskusa w ciągu 7 dni, może skorzystać z obniżonej stawki. Wynosi ona 75% stawki podstawowej, czyli po ostatniej zmianie – 10,88%.

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 5 głosów
40%

przez telefon

2 głosów
40%

z komputera

2 głosów
20%

w oddziale w banku

1 głosów
0%

na poczcie lub w punktach opłat

0 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także