Wysokie odszkodowania za słupy na gruncie. Sprawdź czy...
sxc.hu
Kancelaria Prawna Skarbiec

Wysokie odszkodowania za słupy na gruncie. Sprawdź czy masz na nie szansę!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Odszkodowanie za ostatnie 10 lat

Właściciel nieruchomości może dochodzić odszkodowania od zakładu przesyłowego jedynie za ostatnie dziesięć lat, taki jest bowiem okres przedawnienia tego typu roszczeń. Przy dochodzeniu odszkodowania należy dokładnie zbadać od kiedy infrastruktura przesyłowa znajduje się na terenie nieruchomości. Ma to w sprawie ogromne znaczenie. Zakład, który posadowił przeszkadzające nam urządzenia, może bowiem zasiedzieć prawo do korzystania z niego (tzw. prawo służebności przesyłu). Przedsiębiorca taki może tego skutecznie dokonać po 20 latach, jeśli urządzenia zainstalował na gruncie w dobrej wierze, zaś po 30 latach – w przypadku zasiedzenia w złej wierze. Jeśli firma wybudowała infrastrukturę bez umowy z właścicielem działki, przyjmuje się, że dokonała tego w złej wierze. Po 30 latach teoretycznie więc nie ma szans na odszkodowanie.

Przedsiębiorstwa przesyłowe nie chcą płacić z własnej woli

Aby wywalczyć pieniądze za bezumowne korzystanie z gruntu powinniśmy w pierwszej kolejności ustalić, kto jest właścicielem linii przesyłowej. Następnie należy zbadać, czy firma posiada tytuł prawny do korzystania z gruntu. W tym celu warto sprawdzić księgę wieczystą. Kolejnym krokiem jest zwrócenie się do przedsiębiorstwa z wnioskiem o udostępnienie dokumentu, na mocy którego zajmuje ono naszą nieruchomość. Zakłady przesyłowe często powołują się na decyzje administracyjne wydawane kilkadziesiąt lat temu. Pamiętajmy jednak, że w sytuacji, gdy właściciel ziemi został tylko poinformowany, że na jego nieruchomości stanie słup, a nie wyraził na to zgody na piśmie – nie można uznać, że posadowienie odbyło się zgodnie z prawem. W takim przypadku firma winna wypłacić nam odszkodowanie. Jednocześnie, gdy przedsiębiorstwo nie udokumentuje nam prawa do zajęcia naszego gruntu, warto wezwać je do polubownego uregulowania sprawy przez dobrowolną wypłatę odszkodowania. Jak jednak wynika z praktyki - zakłady przesyłowe nie są skore do dobrowolnych wypłat odszkodowań. Sprawy tego typu zazwyczaj mają swój finał w sądzie.

Likwidacja uciążliwej infrastruktury

Poza odszkodowaniem za bezumowne korzystanie, właścicielom gruntów ze słupami przysługuje również żądanie przebudowy infrastruktury (np. poprzez zlikwidowanie linii nad ziemią i przeprowadzenie kabla pod gruntem). Gdy zakład nie odpowie na takie wezwanie albo zaproponuje, by właściciel działki współfinansował powyższą inwestycję, warto złożyć pozew do sądu.


Kancelaria Prawna Skarbiec

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Od przychodu z opłaty za ustanowienie służebności przesyłu niewiele da się odliczyć