Wypłata gotówki w oddziale może kosztować...
http://sxc.hu/
Tax Care

Wypłata gotówki w oddziale może kosztować przedsiębiorcę nawet 500 zł

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Tylko dwa banki nie zażądają za to opłat niezależnie od wypłacanej kwoty: Deutsche Bank PBC oraz Idea Bank.

Wielu przedsiębiorców jest zmuszonych do dużych wypłat gotówki z konta firmowego – nawet najmniejsze firmy często wypłacają po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie i więcej. W takiej sytuacji są między innymi właściciele firm, które zamiast przelewu na konto wypłacają pracownikom pensje w gotówce. Dużych wypłat gotówki w oddziale dokonują także przedsiębiorcy zaopatrujący się w hurtowniach (gotówka jest w nich zazwyczaj jedyną formą zapłaty, bądź zapewnia dodatkowe rabaty) lub rozliczający się w ten sposób z podwykonawcami (standard np. w branży budowlanej).

Uwaga na limity

Przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do klientów indywidualnych, muszą zazwyczaj za wypłatę gotówki w oddziałach zapłacić. Z ankiety Tax Care, przeprowadzonej w 26 bankach wynika, że tylko dwa spośród nich w ogóle nie pobierają za to prowizji: Deutsche Bank PBC oraz Idea Bank. Prowizji nie naliczą również Alior Bank, Bank BGŻ oraz Volkswagen Bank, pod warunkiem jednak, że wypłaty gotówkowe nie przekraczają w nich odpowiednio 100 tys. zł, 30 tys. zł i 40 tys. złotych.

Nawet kilkaset złotych prowizji

Najwyższą stawkę prowizji za wypłaty gotówki z konta firmowego ma Meritum Bank, który policzy za tego typu operację nawet 1% wypłacanej kwoty (w przypadku wypłat powyżej 20 tys. zł i konta Meritum Bez Granic)). Dla przedsiębiorców, którzy wypłacają w oddziale przykładową kwotę 50 tys. zł oznacza to, że zapłacą aż 500 zł prowizji. Meritum Bank jest niewątpliwie niechlubnym w tym względzie rekordzistą, ale część pozostałych banków ma również wysokie, bo sięgające 0,5% prowizje. Taką stawkę naliczają: Bank BPH (w przypadku konta Symetria Direct), BGK, ING Bak Śląski (Konto Direct), mBank, ponownie Meritum Bank (dla wypłat do 20 tys. zł i konta Meritum Bez Granic)), MultiBank, Pekao SA i Volkswagen Bank w przypadku wypłat powyżej 40 tys. złotych. Najniższą prowizję, w wysokości 5 zł (niezależnie od wypłacanej kwoty), pobiera Bank Pocztowy. Natomiast najniższe prowizje procentowe (0,1%) naliczają Kredyt Bank i Nordea Bank, ale w przypadku wypłaty 50 tys. zł i tak będą one niemałe – wyniosą w każdym banku po 50 złotych. 

Większą wypłatę trzeba zgłosić

Przedsiębiorcy nie tylko muszą płacić za wypłatę gotówki  z konta firmowego. Planując większą tego typu wypłatę są zobowiązani powiadamiać o tym bank z minimum jednodniowym wyprzedzeniem (tzw. wypłaty awizowane). Najwięcej bez awizowania przedsiębiorcy mogą wypłacić w Citi Handlowym (do 49,9 tys. zł) i Volkswagen Banku (40 tys. zł), natomiast najmniej, bo tylko 10 tys. zł – w Banku BPH i FM Banku. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na awizowanie, muszą pamiętać o jeszcze innej ewentualnej prowizji – jeśli nie odbiorą awizowanej kwoty, mogą zapłacić za to nawet kilkadziesiąt złotych „kary”.

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Współpraca: Magdalena Piórkowska

Taxcare.pl


 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Które kraje są najbliżej wycofania gotówki z obiegu?