Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Wypłata gotówki w oddziale może kosztować...
http://sxc.hu/
Tax Care

Wypłata gotówki w oddziale może kosztować przedsiębiorcę nawet 500 zł

Tylko dwa banki nie zażądają za to opłat niezależnie od wypłacanej kwoty: Deutsche Bank PBC oraz Idea Bank.

Wielu przedsiębiorców jest zmuszonych do dużych wypłat gotówki z konta firmowego – nawet najmniejsze firmy często wypłacają po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie i więcej. W takiej sytuacji są między innymi właściciele firm, które zamiast przelewu na konto wypłacają pracownikom pensje w gotówce. Dużych wypłat gotówki w oddziale dokonują także przedsiębiorcy zaopatrujący się w hurtowniach (gotówka jest w nich zazwyczaj jedyną formą zapłaty, bądź zapewnia dodatkowe rabaty) lub rozliczający się w ten sposób z podwykonawcami (standard np. w branży budowlanej).

Uwaga na limity

Przedsiębiorcy, w przeciwieństwie do klientów indywidualnych, muszą zazwyczaj za wypłatę gotówki w oddziałach zapłacić. Z ankiety Tax Care, przeprowadzonej w 26 bankach wynika, że tylko dwa spośród nich w ogóle nie pobierają za to prowizji: Deutsche Bank PBC oraz Idea Bank. Prowizji nie naliczą również Alior Bank, Bank BGŻ oraz Volkswagen Bank, pod warunkiem jednak, że wypłaty gotówkowe nie przekraczają w nich odpowiednio 100 tys. zł, 30 tys. zł i 40 tys. złotych.

Nawet kilkaset złotych prowizji

Najwyższą stawkę prowizji za wypłaty gotówki z konta firmowego ma Meritum Bank, który policzy za tego typu operację nawet 1% wypłacanej kwoty (w przypadku wypłat powyżej 20 tys. zł i konta Meritum Bez Granic)). Dla przedsiębiorców, którzy wypłacają w oddziale przykładową kwotę 50 tys. zł oznacza to, że zapłacą aż 500 zł prowizji. Meritum Bank jest niewątpliwie niechlubnym w tym względzie rekordzistą, ale część pozostałych banków ma również wysokie, bo sięgające 0,5% prowizje. Taką stawkę naliczają: Bank BPH (w przypadku konta Symetria Direct), BGK, ING Bak Śląski (Konto Direct), mBank, ponownie Meritum Bank (dla wypłat do 20 tys. zł i konta Meritum Bez Granic)), MultiBank, Pekao SA i Volkswagen Bank w przypadku wypłat powyżej 40 tys. złotych. Najniższą prowizję, w wysokości 5 zł (niezależnie od wypłacanej kwoty), pobiera Bank Pocztowy. Natomiast najniższe prowizje procentowe (0,1%) naliczają Kredyt Bank i Nordea Bank, ale w przypadku wypłaty 50 tys. zł i tak będą one niemałe – wyniosą w każdym banku po 50 złotych. 

Większą wypłatę trzeba zgłosić

Przedsiębiorcy nie tylko muszą płacić za wypłatę gotówki  z konta firmowego. Planując większą tego typu wypłatę są zobowiązani powiadamiać o tym bank z minimum jednodniowym wyprzedzeniem (tzw. wypłaty awizowane). Najwięcej bez awizowania przedsiębiorcy mogą wypłacić w Citi Handlowym (do 49,9 tys. zł) i Volkswagen Banku (40 tys. zł), natomiast najmniej, bo tylko 10 tys. zł – w Banku BPH i FM Banku. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na awizowanie, muszą pamiętać o jeszcze innej ewentualnej prowizji – jeśli nie odbiorą awizowanej kwoty, mogą zapłacić za to nawet kilkadziesiąt złotych „kary”.

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Współpraca: Magdalena Piórkowska

Taxcare.pl


 

Loading Comments
Zainteresuje cię także