Wypełnij PIT w 5 minut z Podatnik.info!
sxc.hu
Podatnik.info

Wypełnij PIT w 5 minut z Podatnik.info!

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Niestety „niespełna” 24 strony liczy tylko  instrukcja „wprowadzająca” podatnika do zagadnienia pod tytułem „jak wypełnić PIT za 2012 rok krok po kroku”. Natomiast gdy już przebrniemy wstęp przygotowany przez urzędników, to możemy zapoznać się z broszurami informacyjnymi jak rozliczyć się przez internet oraz jak odliczyć najpopularniejsze ulgi i darowizny w 2012 r., - razem 59 stron. Następnie aby nasza wiedza była w pełni kompletna, powinnyśmy przestudiować poradniki opisujące jak wypełnić poszczególne formularze PIT (zeznania i załączniki) za 2012 r., - razem 88 stron.

Tak więc jeżeli podatnik chce przeczytać „od deski do deski” instrukcję przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, to musi przebrnąć przez…171 stron(!). Należy jednak pamiętać, że długość lektury to jej nie jedyna niedogodność. Urzędnicy formułując porady posługują się m. in. następującą terminologią:

„informacja o dochodach (przychodach) wykazywanych na podstawie  art. 45 ust. 3c ustawy  poz. 122 wypełniają podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, którzy uzyskali dochody (przychody) określone w art. 30a ust. 1 pkt 2, 4 lub 5 ustawy, od których podatek został pobrany przez płatnika zgodnie z art. 30a ust. 2a ustawy.”  

Oto przykład, jak nie pisać instrukcji obsługi. Potwierdzeniem nieskuteczności i braku zrozumienia przez Polaków porad formułowanych przez urzędników Ministerstwa Finansów jest ponad 8 mln zapytań obywateli do fiskusa w sprawach podatkowych.

Dlatego warto wypełnić e-PIT w 5 minut za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2012. Podatnik.info w przeciwieństwie do Ministerstwa Finansów przygotował dla swoich czytelników ekspercki poradnik, dzięki któremu podatnicy mogą dowiedzieć się, jak wypełnić zeznanie roczne oraz jakiego rodzaju ulgi i darowizny im przysługują. Porady zostały sformułowane prostym i zrozumiałym językiem, bez nadużywania słownictwa prawniczego.

Ponadto przypominamy, że w rozliczeniu PIT za 2012 r. podatnicy po raz ostatni mogą odliczyć ulgę internetową oraz prorodzinną na dotychczasowych zasadach. Kancelaria Premiera o tym fakcie nie informuje dość wyraźnie na swojej stronie internetowej. W konsekwencji wielu podatników nie korzysta z ulg podatkowych, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że przysługuje im prawo do ich odliczenia!

Oprócz tego możecie Państwo zapoznać się z krótkim opisem zasad działania programu PIT Pro 2012 oraz instrukcją instalacji aplikacji. Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Gigantyczny rekord złożonych e-PIT-ów  i… klapa serwerów systemu e-Deklaracje