Wypełniając PIT 2019 pamiętaj o załącznikach do PIT za 2018 - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika
Wypełniając PIT 2019 pamiętaj o załącznikach do PIT za...
Justyna Nowak
pixabay.com
Podatnik.Info

Wypełniając PIT 2019 pamiętaj o załącznikach do PIT za 2018

Podziel się tym artykułem:   

Niezależnie od tego, czy swoje dochody uzyskaliśmy w oparciu o umowę określającą stosunek pracy, czy prowadzimy własną działalność gospodarczą, składane przez nas rozliczenie roczne wiąże się z możliwością skorzystania z ulg podatkowych.

 

Należy jednak pamiętać, iż nie wystarczy być do nich uprawnionym – konieczne jest uwzględnienie ich w poszczególnych załącznikach. Jakie załączniki możesz dodać do swej deklaracji PIT i które ulgi możesz na nich uwzględnić?

 
Rozliczenie PIT 2019 z załącznikiem PIT/O

Formularz PIT/O jest stosowany przy trzech najpopularniejszych deklaracjach podatkowych. Przy jego pomocy o należne ulgi mogą wystąpić:

  • podatnicy rozliczający się z fiskusem za pośrednictwem płatnika (PIT-37),
  • przedsiębiorcy, których działalność gospodarcza jest rozliczana przy użyciu skali podatkowej (PIT-36),
  • osoby deklarujące rozliczenie roczne ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28).
 

Ulgi umieszczane na PIT/O nie przysługują jednak przedsiębiorcom, korzystającym z rozliczenia liniowego (PIT-36L).
Załącznik ten powinniśmy dołączyć do naszego zeznania podatkowego, jeśli w treści deklaracji wykazujemy ulgę podatkową, do której przysługuje nam prawo. Na formularzu PIT/O wykazać można zarówno odliczenia od podatku, jak i od dochodu.

 

Do odliczeń podatkowych zaliczane są m.in. ulga na dziecko, odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne, jak również koszty poniesione na poczet indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego. Wśród najczęściej uzupełnianych odliczeń dochodowych należy wyróżnić m.in. ulgę na internet, ulgę rehabilitacyjną (wraz z odliczeniem części kosztów lekarstw), a także wpłacone darowizny pieniężne oraz z tytułu honorowego krwiodawstwa.

  
Ilość załączników PIT/O w przypadku małżeństw jest zależna od sposobu rozliczenia. Jeśli mąż i żona składają rozliczenie roczne wspólnie, wypełnia się jeden formularz, wpisując kwoty w odpowiednie pola „podatnik” i „małżonek”. W przypadku rozliczenia indywidualnego (np. z powodu różnicy w wariantach składanych deklaracji), małżonkowie powinni złożyć dwa druki.

 
Rozliczenie PIT za 2018 – załączniki dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, niezależnie od sposobu rozliczenia przy użyciu deklaracji PIT-36 lub PIT-36L, są zobligowani do dołączenia do zeznania podatkowego formularza PIT/B. Służy on do poinformowania o uzyskanym zysku (lub poniesionej stracie), jaki w minionym roku wypracowała prowadzona działalność gospodarcza. Należy pamiętać, iż liczba wykazanych na druku działalności jest zależna od liczby prowadzonych ksiąg rachunkowych. Jeśli nasze dochody pochodzą z więcej niż jednego źródła, liczba załączników PIT/B powinna być odpowiednio większa. Warto przy tym pamiętać, że jeśli małżonkowie są wspólnie opodatkowani, druki PIT/B powinny zostać złożone oddzielnie. Jeżeli jednak we wspólnym rozliczeniu tylko jeden małżonek prowadzi działalność gospodarczą, to właśnie on składa ten formularz.

  
Przedsiębiorcy, którzy korzystają z kredytu podatkowego (zwolnienie, wynikające z art. 44 ust. 7A Ustawy o PIT), powinni pamiętać o konieczności złożenia załącznika PIT/Z. Podobnie jak PIT/B, służy on do rozliczenia osiągniętego zysku bądź poniesionej straty, a niezależnie od wybranego rodzaju rozliczenia, musi on zostać złożony oddzielnie przez każdego podatnika.

  

Należy pamiętać, iż lista załączników jest dłuższa, a wszystkie aktualnie wykorzystywane druki można bez trudu znaleźć w programie PIT. Korzystając z asysty aplikacji, użytkownik będzie w stanie dodać niezbędne załączniki za pomocą kilku kliknięć, a kompletna deklaracja może zostać przesłana bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów w zaledwie parę chwil. Prześlij swoje rozliczenie PIT 2019 tak jak miliony Polaków w latach ubiegłych.

    

Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Justyna Nowak

  

Podziel się tym artykułem: