Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Wydłużony wiek emerytalny
http://sxc.hu/

Wydłużony wiek emerytalny

W wyniku przemian demograficznych podniesienie wieku emerytalnego jest nieuniknione. Większość państw europejskich już wprowadza odpowiednie reformy systemowe - Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których jeszcze nie podjęto dyskusji na ten temat.

Głodowa emerytura

Pracodawcy RP wielokrotnie zwracali uwagę na konieczność stopniowego podwyższania wieku emerytalnego ze względu na wysokość przyszłej emerytury, wypłacalność systemu oraz skutki dla gospodarki. Problem zauważa również „Puls Biznesu” wskazując na potrzebę zmiany prawa już w nowej kadencji Parlamentu.

Praca do 70. roku życia

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest podwyższanie wieku emerytalnego docelowo do 67 roku życia, przy czym w ocenie Komisji Europejskiej powinien on wynosić ok. 70 lat. Jak podaje gazeta wiek emerytalny podnosi się do poziomu 67 lat w Niemczech, Hiszpanii i Danii. Taką reformę planuje się także w Belgii i Holandii. W Irlandii natomiast wiek emerytalny zostanie wydłużony do 68 roku życia.

- Trzeba podkreślić, że mamy najmłodszego emeryta w UE. Średni wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce to 61 lat dla mężczyzn i 57 dla kobiet, czyli przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Obecnie na jednego emeryta przypadają cztery pracujące osoby, ale w 2035 r. jeden emeryt będzie utrzymywany ze składek dwóch osób w wieku produkcyjnym - mówi Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

Zrównanie wieku dla kobiet i mężczyzn

W obecnej sytuacji gospodarczej dłuższa praca staje się nie tylko potrzebą, ale wręcz koniecznością. Aby nasz system emerytalny sprostał problemom starzejącego się społeczeństwa, postuluje się również wyrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Należy podjąć działania informujące społeczeństwo o skutkach problemów demograficznych oraz zachęcające do dłuższej aktywności zawodowej. - Zamiast stanowić prawo ułatwiające przejście na wcześniejszą emeryturę trzeba tworzyć warunki pracy odpowiednie dla starszych pracowników - podsumowuje ekspert.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments
Zainteresuje cię także