Gorące tematy
Kto powinien mieć obowiązek używania kas fiskalnych?
Wyniki sondażu: sondaż 211 głosów
59%

Wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku

125 głosów
27%

Przedsiębiorcy osiągający duże obroty

56 głosów
14%

Niektóre grupy zawodowe

30 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Wydłużony wiek emerytalny
http://sxc.hu/

Wydłużony wiek emerytalny

W wyniku przemian demograficznych podniesienie wieku emerytalnego jest nieuniknione. Większość państw europejskich już wprowadza odpowiednie reformy systemowe - Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których jeszcze nie podjęto dyskusji na ten temat.

Głodowa emerytura

Pracodawcy RP wielokrotnie zwracali uwagę na konieczność stopniowego podwyższania wieku emerytalnego ze względu na wysokość przyszłej emerytury, wypłacalność systemu oraz skutki dla gospodarki. Problem zauważa również „Puls Biznesu” wskazując na potrzebę zmiany prawa już w nowej kadencji Parlamentu.

Praca do 70. roku życia

Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest podwyższanie wieku emerytalnego docelowo do 67 roku życia, przy czym w ocenie Komisji Europejskiej powinien on wynosić ok. 70 lat. Jak podaje gazeta wiek emerytalny podnosi się do poziomu 67 lat w Niemczech, Hiszpanii i Danii. Taką reformę planuje się także w Belgii i Holandii. W Irlandii natomiast wiek emerytalny zostanie wydłużony do 68 roku życia.

- Trzeba podkreślić, że mamy najmłodszego emeryta w UE. Średni wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce to 61 lat dla mężczyzn i 57 dla kobiet, czyli przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Obecnie na jednego emeryta przypadają cztery pracujące osoby, ale w 2035 r. jeden emeryt będzie utrzymywany ze składek dwóch osób w wieku produkcyjnym - mówi Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.

Zrównanie wieku dla kobiet i mężczyzn

W obecnej sytuacji gospodarczej dłuższa praca staje się nie tylko potrzebą, ale wręcz koniecznością. Aby nasz system emerytalny sprostał problemom starzejącego się społeczeństwa, postuluje się również wyrównanie wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Należy podjąć działania informujące społeczeństwo o skutkach problemów demograficznych oraz zachęcające do dłuższej aktywności zawodowej. - Zamiast stanowić prawo ułatwiające przejście na wcześniejszą emeryturę trzeba tworzyć warunki pracy odpowiednie dla starszych pracowników - podsumowuje ekspert.

 

Źródło: Pracodawcy RP

Loading Comments