Wstępnie wypełniona deklaracja 2017/2018 - najszybszy...
pixabay.com
Podatnik.Info

Wstępnie wypełniona deklaracja 2017/2018 - najszybszy sposób na złożenie PIT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Popularność e-deklaracji z każdym rokiem wzrasta. Według danych Ministerstwa Finansów w ubiegłym roku PIT online złożyło aż 7 mln Polaków. Doceniamy tę formę rozliczenia, ponieważ jest szybka i wygodna, a co najważniejsze, nie musimy mieć specjalistycznej wiedzy z zakresu rachunkowości, aby samodzielnie wypełnić swój PIT.


PFR - co to takiego?

PFR (z ang. pre filed return) to deklaracja wstępnie wypełniona przez Ministerstwo Finansów. Informacje zawarte w PFR pochodzą z PIT-11, który pracodawca ma obowiązek dostarczyć nie tylko do pracownika, lecz także do urzędu skarbowego. Dzięki temu nie musisz przepisywać danych z formularza PIT-11, ponieważ zostaną one uzupełnione za ciebie. PFR skraca czas złożenia deklaracji do niezbędnego minimum. Nie musisz martwić się o obliczenia ani o to, w jakie pola wpisać poszczególne informacje.


PIT-11 to formularz, który powinien ci przekazać pracodawca lub zleceniodawca. Druk zawiera wszystkie informacje, jakie należy wskazać w zeznaniu podatkowym, tj. przychody, koszty oraz zaliczki pobrane na podatek dochodowy. Płatnik powinien ci dostarczyć PIT-11 najpóźniej do 28 lutego 2018 r. Jeżeli korzystasz z PFR, druk PIT-11 posłuży ci jedynie do sprawdzenia wszystkich danych, ponieważ najważniejsze informacje będą już przeniesione do formularza.


Kto może skorzystać ze wstępnie wypełnionej deklaracji?

W związku z tym, że dane do PFR są pobierane z PIT-11 ze wstępnie wypełnionej deklaracji mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzu PIT-37. Jest to najczęściej wypełniany druk, przeznaczony dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, tj. wszystkich osób, za które zaliczki na podatek pobiera i odprowadza płatnik (zazwyczaj jest to zakład pracy lub zleceniodawca).


Jak złożyć PFR?

Dzięki wstępnie wypełnionej deklaracji złożenie PIT-37 jest szybkie i wygodne:

  1. Pobierz program PIT na dysk swojego komputera lub załóż konto w serwisie, aby wypełnić deklarację online.

  2. Wybierz opcję „wstępnie wypełniona deklaracja” - twoje dane zostaną wczytane z Portalu Podatnika prowadzonego przez Ministerstwo Finansów.

  3. Uzupełnij dane weryfikacyjne (imię i nazwisko, PESEL  oraz datę urodzenia).

  4. Autoryzuj swój PIT poprzez wpisanie kwoty przychodu podanej w PIT 2017 (za 2016 rok).

  5. Wyślij PIT i poczekaj na UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Jest to dokument, który potwierdza, że twój PIT wpłynął do urzędu skarbowego, przeszedł wstępną weryfikację formalną, a deklaracja została złożona w odpowiednim terminie.


Z racji tego, że większość danych w PFR jest już uzupełniona, ryzyko popełnienia błędu spada niemal do zera. Pamiętaj jednak, aby dokładnie sprawdzić wszystkie informacje przed wysłaniem deklaracji, ponieważ to ty odpowiadasz za poprawność danych zawartych w formularzu.


Podatnicy korzystający z PFR mogą odliczyć wszystkie ulgi, a jeśli spełniają określone kryteria — wybrać preferencyjną formę rozliczenia: wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.


Dlaczego warto złożyć PIT przez internet?

Ze wstępnie wypełnionej deklaracji mogą skorzystać jedynie podatnicy, którzy rozliczają swój PIT przez internet. Przygotowanie zeznania w formie elektronicznej jest na tyle proste, że z zadaniem tym poradzą sobie nawet te osoby, które dotychczas składały PIT w wersji papierowej. Na stronie znajdziesz poradniki i przydatne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak krok po kroku uzupełnić swój PIT.


Jeszcze do niedawna podatnicy musieli stać w długich kolejkach, aby osobiście dostarczyć zeznanie do urzędu skarbowego. Obecnie możemy wysłać deklarację bez wychodzenia z domu. Program PIT jest bezpłatny, dlatego oszczędzasz nie tylko czas, lecz także pieniądze, jeśli dotychczas PIT rozliczał za ciebie ktoś inny.

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT 2018 - ostatnie dni na wypełnienie. Zobacz, jak zdążyć ze złożeniem deklaracji za 2017