Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Wniesienie wkładu do spółki a koszty uzyskania...
Redakcja
http://sxc.hu/
Kancelaria Prawna Skarbiec

Wniesienie wkładu do spółki a koszty uzyskania przychodów

Podziel się tym artykułem:   

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi przychodu, więc koszty związane z tą czynnością nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu związanych z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W sprawie, rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1 października 2014 r., sygn. akt II FSK 2399/12 podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku wskazał, że jest wspólnikiem spółki osobowej, do której przystąpił wraz z innymi osobami. Od tego dnia spółka nabywała składniki majątkowe od swoich wspólników w drodze zakupu albo jako wkład. Spółka kupowała także składniki majątkowe od osób trzecich. Od tych czynności spółka płaciła podatek od czynności cywilnoprawnych.


Podatnik chciał wiedzieć, czy wartość zapłaconego przez spółkę podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi dla wspólników spółki koszt uzyskania przychodu z prowadzonej przez nich w formie spółki pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdaniem podatnika wartość zapłaconego przez spółkę podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi dla niego koszt uzyskania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej proporcjonalnie do udziału w zysku i stracie spółki.


Minister finansów uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Organ podatkowy podkreślił, że koszty uzyskania przychodu odnosić trzeba do tego źródła przychodu, z którym dane wydatki są związane. Tymczasem przychód podatnika, jako wspólnika spółki osobowej, należy zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej: updof)), a nie pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 updof).


Podatnik nie zgodził się ze stanowiskiem ministra finansów i odwołał się od wydanej interpretacji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd ten uznał, że na skutek wniesienia do spółki osobowej wkładu po stronie wspólnika nie powstaje przychód – a co za tym idzie z czynnością wniesienia wkładu nie mogą wiązać się koszty uzyskania przychodu. Wspólnicy spółki osobowej nie mają bowiem prawa do udziału w majątku spółki, a jedynie udział kapitałowy pozwalający na określenie ich przyszłych praw, w tym prawa do udziału w zysku. Tym samym wniesienie przez wspólnika spółki jawnej wkładu nie skutkuje otrzymaniem udziału w majątku spółki.


WSA w Warszawie uznał za nieuzasadnione zarzuty podatnika, że koszt poniesiony w związku z wniesieniem wkładu do spółki osobowej może zostać uznany za koszt działalności gospodarczej.


Zarówno podatnik, jak i minister finansów odwołali się od wyroku sądu pierwszej instancji do Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił skargi kasacyjne. Sąd podkreślił, że w razie wniesienia wkładu na pokrycie udziału w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością umowa spółki musi określać ilość i wartość nominalną udziałów przyznanych w zamian za wkład rzeczowy (art. 158 § 1 ksh). Wymogu takiego nie przewidziano w przypadku spółek osobowych, co oznacza, że wspólnik nie otrzymuje w zamian żadnych udziałów w kapitale spółki. Wniesienie tego wkładu nie powoduje powstania po stronie wspólnika przychodu podlegającego opodatkowaniu. Wniesienie wkładu do spółki osobowej jest neutralne podatkowo. Z uwagi na to, skoro z wniesieniem wkładu nie wiąże się powstanie przychodu, nie jest możliwe uznanie uiszczonego w związku z tą czynnością podatku od czynności cywilnoprawnych za koszt uzyskania przychodu.


Skoro wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie stanowi przychodu, więc koszty związane z tą czynnością nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu związanych z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą


Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl