Wiosenne ożywienie na rynku lokat
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Wiosenne ożywienie na rynku lokat

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Rada Polityki Pieniężnej w marcu po raz kolejny zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Stopa w wysokości 2,5 % utrzymuje się od lipca 2013 roku. W czerwcu ubiegłego roku wynosiła 2,75 %. Pomimo szacunków ekspertów, którzy prognozowali zmiany w wysokości oprocentowania w pierwszym kwartale tego roku, RPP zapewniła w ostatnim komunikacie, że stopy procentowe na niezmienionym poziomie powinny utrzymać się co najmniej do końca pierwszego półrocza.

Niski zysk

To niezbyt dobra wiadomość dla osób trzymających swoje oszczędności na lokatach. Niska stopa procentowa powoduje, że banki niechętnie oferują klientom oprocentowanie depozytów przekraczające 3 %, a znaczna większość lokat niewiele przekracza wysokość stopy procentowej utrzymanej przez RPP. Można znaleźć co prawda lokaty oferujące oprocentowanie w wysokości 4 % lub więcej, ale są to zwykle krótkotrwałe oferty promocyjne dla nowych klientów i nowych środków, większość powiązana z rachunkami klientów i dedykowana kwotom nieprzekraczającym 10 tys. zł. Nowością są lokaty mobilne. Oferują je Getin Bank, Bank Zachodni WBK oraz Millenium Bank. Można je założyć tylko przez aplikacje do bankowości mobilnej, które ściąga się ze strony internetowej banku. Za to wymagają mniej formalności, gdyż założyć taką lokatę można z dowolnego miejsca, wystarczy posiadanie urządzenia mobilnego. Banki oferują tu oprocentowanie w wysokości 4 %. W Getin Banku ulokujemy środki na dwa miesiące, w BZ WBK zamrozić oszczędności trzeba na rok, a w Millenium Banku - na pół roku.

Powyżej czterech

Wiosna przynosi delikatne ożywienie na rynku lokat. Najwyższe oprocentowanie oferuje obecnie Getin Online. Bank przygotował dla nowych klientów konto z lokatą, oprocentowaną na 6 %. Aby móc z niej skorzystać, klienci muszą założyć w banku konto. Niestety, zdeponują tu maksymalnie 5 tys. zł i tylko na trzy miesiące. Atrakcyjną ofertę dla nowych klientów przygotował też Deutsche Bank. Tutaj osoby, które założą konto dbNet mogą zdeponować swoje środki na lokatę oprocentowaną na 5 %. Na dB Lok@ta ulokują maksymalnie 10 tys. zł, ale tylko na dwa miesiące. Więcej pieniędzy na dość korzystnym oprocentowaniu można ulokować w Toyota Bank. Bank oferuje klientom lokatę aktywną, z oprocentowaniem 4,5 %. Można zdeponować tu nawet 50 tys. zł, ale oznacza to zamrożenie pieniędzy na rok. Pokaźną kwotę, bo nawet 500 tys. zł można zostawić też w Meritum Bank. Bilokata Start oprocentowana jest na 4 %. Ulokujemy tu jednak środki tylko na trzy miesiące.

Tylko promocje

Choć coraz więcej banków decyduje się na oferowanie lokat oprocentowanych powyżej 4 %, to wciąż są to tylko krótkotrwałe promocje. Decydując się na nie, warto dokładnie zorientować się, jak dużo środków możemy ulokować, na jaki okres zostaną zamrożone nasze pieniądze i czy założenie lokaty wiąże się z koniecznością założenia i prowadzenia rachunku w banku. Jeśli tak, warto dowiedzieć się o dodatkowe koszty z tym związane. Przygotowaliśmy zestawienie najbardziej atrakcyjnych na rynku lokat.


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Koniec odpływu oszczędności z lokat?