Według rządu za trzy lata uratują nas zwiększone...
http://sxc.hu/

Według rządu za trzy lata uratują nas zwiększone wpływy z podatku CIT

Projekt, który przedłożyło Ministerstwo Finansów rządowi  zakłada dość znaczne wpływy pochodzące z podatku od osób prawnych do budżetu państwa. Jak podaje Gazeta Prawna przychody te sięgać mogą nawet 70%.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Prognoza taka oparta jest na założeniach zawartych w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa. Jego aktualizacji rząd dokonuje co roku, w terminie do dwóch miesięcy od ogłoszenia ustawy budżetowej. Plan układany jest na okres czterech lat budżetowych i obejmuje całość operacji finansowych, zawierając prognozę wydatków i dochodów oraz przychodów i rozchodów budżetu państwa.

Nie wiadomo dokładnie, skąd biorą się założenia o tak dużym wzroście wpływów z podatku, ponieważ rząd jednocześnie zapewnia, iż nie będzie on powodowany podwyższeniem stawek podatku. Według głównego ekonomisty BCC prof. Stanisława Gomułki, taki wzrost jest co najmniej nieumotywowany: „Nie wiem, skąd rząd bierze tak duży wzrost dochodów z CIT. Gdybyśmy mieli wzrost rzędu 6 proc. PKB, to mogę sobie wyobrazić taką dynamikę. Tak było w latach 1995 – 1997. Ale prognozy rządu dotyczące wzrostu są niższe”. Według założeń rządu obecnie mamy szansę na 4% wzrost PKB.

 Tak znaczący wzrost wpływów rodzi liczne podejrzenia wprowadzenia podwyżek dotyczących stawek podatku. Jednak Ministerstwo Finansów tłumaczy, iż wpływ na wysokość podatku będą miały niższe odliczenia podatku przed kryzysem i wysokość strat, które zanotowały firmy w trakcie zastoju gospodarczego. Kwotę strat, która została zgłoszona w 2009 roku firmy będą mogły teraz odliczyć sobie od podatku, a wg Ministerstwa Finansów jest to suma wynosząca łącznie około 29 mld zł.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Czy proponowany przez rząd projekt budżetu państwa ustabilizuje stan finansów publicznych?