Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Wątpliwości związane z zaliczkami uproszczonymi
http://sxc.hu/

Wątpliwości związane z zaliczkami uproszczonymi

Choć nazwa uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy sugeruje, że ta metoda płacenia podatku jest prosta, to sama decyzja o wyborze tej a nie innej metody do najłatwiejszych nie należy. Zaliczki uproszczone dla jednych mogą być bowiem bardzo opłacalne, a dla innych –  niekoniecznie.

Wszystkie wątpliwości związane z zaliczkami uproszczonymi wynikają ze sposobu obliczania ich wysokości. Krótko mówiąc, podatnik, który wybrał taką metodę, będzie w roku podatkowym płacił co miesiąc 1/12 kwoty rocznego podatku, który płacił w przedostatnim lub jeszcze wcześniejszym roku podatkowym, jako zaliczkę na podatek dochodowy. Więcej o zasadach związanych z zaliczkami uproszczonymi przeczytasz TUTAJ.

 

Jak łatwo się zorientować, najmniej wątpliwości będzie wówczas, gdy w danym roku podatkowym dochody będą porównywalne z tymi osiągniętymi w roku podatkowym, na podstawie którego obliczało się wysokość zaliczek. Wówczas na koniec roku kwota nadpłaty bądź niedopłaty  podatku będzie niewielka, więc co miesiąc przedsiębiorca będzie płacił niemal faktyczny średni podatek od rzeczywiście osiągniętych dochodów.

 

Sytuacja komplikuje się, gdy w roku podatkowym przedsiębiorca osiągnie dochody zdecydowanie wyższe lub niższe od tych, które osiągnął w roku na podstawie którego oblicza się wysokość zaliczek. Rozważmy więc obie te sytuacje.

 

Przedsiębiorca osiągnął dużo niższe dochody
Kwota zaliczki uproszczonej nie jest w żaden sposób uzależniona od wysokości dochodów w danym miesiącu. Jeśli więc firma poniosła stratę, to i tak podatek będzie musiał być zapłacony. To zdecydowana wada takiego rozwiązania, ponieważ wiąże się z możliwością utraty płynności finansowej przez firmę. Jeśli przedsiębiorca w kolejnych miesiącach ma niskie dochody, a podatek płaci od dochodów znacznie wyższych, to płacąc zaliczki uproszczone, zamraża środki aż do końca roku podatkowego. Wpłacanych pieniędzy nie może inwestować, przez co ponosi kolejne straty. Dla niektórych pewną zaletą może być w takiej sytuacji fakt „zastrzyku gotówki” po upływie roku podatkowego, gdy po rozliczeniu fiskus zwróci nadpłaconą kwotę podatku.

 

Przedsiębiorca osiągnął dużo wyższe dochody
Ta sytuacja wydaje się dużo bardziej korzystna, jednak nie wszyscy przedsiębiorcy muszą ją tak widzieć. Problem pojawia się po upływie roku podatkowego, gdy po rozliczeniu z urzędem przedsiębiorca musi zapłacić dużą kwotę niedopłaty powstałej przez wpłacanie niskich zaliczek. Rozwiązaniem sytuacji może być comiesięczne obliczanie orientacyjnej kwoty rzeczywistego podatku i zabezpieczenie odpowiednich funduszy, aby uregulować niedopłatę. Jednak taka praktyka sprawia, że zatraca się sens rozliczania zaliczkami uproszczonymi, które miały właśnie sprawić, że comiesięczne obliczanie podatku nie będzie konieczne.

 

Wielu przedsiębiorców widzi jednak wyraźny zysk w płaceniu co miesiąc niskich zaliczek. Pieniądze można bowiem przez cały rok inwestować zamiast wpłacać na konto urzędu, a odpowiednio obracane mają szansę przynieść zysk na tyle duży, że uregulowanie znacznej niedopłaty nie powinno być problemem.

Loading Comments