Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Warszawa kusi prezentami nowych podatników
http://sxc.hu/

Warszawa kusi prezentami nowych podatników

Zaledwie 1,7 tys. podatników złożyło w ubiegłym roku w Warszawie NIP-3, wskazując stolicę jako nowe miejsce zamieszkania, a powinno to zrobić ponad 400 tys. osób – podaje dziennik Metro. W tym roku Warszawa postanowiła walczyć o podatki od nowych mieszkańców miasta.

Każda osoba, która zdecyduje się rozliczać w mieście, w którym rzeczywiście mieszka, to dla samorządowego budżetu wpływ 1-3 tys. złotych. Nic więc dziwnego, że Warszawa i okoliczne miasteczka, gdzie dysproporcja między liczbą mieszkańców a podatników jest największa w Polsce, zdecydowała się na walkę o pieniądze z podatków. Walka jest nietypowa – władze miast obiecują mieszkańcom profity, jeśli ci podatek za 2010 rok odprowadzą do kasy ich miejscowości. 

 

Co konkretnie proponują? Rabaty w sklepach, restauracjach, salonach kosmetycznych, warsztatach samochodowych, szkołach językowych czy nauki tańca. Urząd miasta w Ząbkach obiecuje darmowe bilety na autobus do Warszawy. Sama stolica oferuje bilety do Pałacu w Wilanowie czy bezpłatne posiłki w Warsie. Ursus, Białołęka i Bemowo kuszą rodziców pierwszeństwem przy przyjęciu dzieci do przedszkola, a władze tej ostatniej dzielnicy postanowiły wśród osób, które rozliczą się w tamtejszym urzędzie skarbowym, rozlosować tysiąc biletów na czerwcowy  koncert Iron Maiden, a kolejnemu tysiącowi osób sprezentować karnety na zajęcia sportowe. 

 

Warszawa traci ponad miliard złotych rocznie na osobach, które mieszkają w stolicy, ale rozliczają się w miastach, z których pochodzą. Nic więc dziwnego, że stara się wszelkimi możliwymi sposobami przekonać podatników do rejestracji w warszawskich urzędach skarbowych. Zwłaszcza że procedura nie jest trudna. Wystarczy do odpowiedniego urzędu skarbowego przesłać formularz aktualizacyjny NIP-3 i wskazać w nim aktualne miejsce zamieszkania. Można to zrobić w każdej chwili, niekoniecznie w momencie składania rocznego zeznania.

 

Zgodnie z przepisami, rozliczając się z fiskusem, powinniśmy podać adres zamieszkania na ostatni dzień roku, którego dotyczy zeznanie.  

Loading Comments