Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
 W dużych firmach zarabia się lepiej
http://sxc.hu/
wynagrodzenia.pl

W dużych firmach zarabia się lepiej

Podziel się tym artykułem:   

Jak wynika z danych uzyskanych w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń z 2012 roku najwyższe wynagrodzenia oferują firmy duże, zatrudniające powyżej 250 pracowników.

Mediana wynagrodzeń w przedsiębiorstwach tej wielkości wynosi 4 500 PLN, przy czym jest o 30 PLN większa w firmach o wielkości zatrudnienia powyżej 1 000 osób. – Pomimo, że wraz ze wzrostem wielkości firmy zwiększa się mediana wynagrodzeń, to ich zróżnicowanie jest raczej podobne. Możemy to sprawdzić obliczając wskaźnik kwartylowy – dzieląc wysokość wynagrodzenia z trzeciego kwartyla przez wartość z pierwszego kwartyla.  Wskaźnik ten dla największych przedsiębiorstw wynosi 2,5 podczas gdy dla firm zatrudniających 249 i mniej pracowników jest o 0,1 punktu mniejszy – komentuje Adam Wrona z Sedlak & Sedlak. 

Wielkość wynagrodzeń w zależności od liczby zatrudnionych jest różna w poszczególnych województwach. Najwyższe zarobki otrzymywali mieszkańcy województwa mazowieckiego, niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, najmniejsze wynagrodzenie otrzymywali pracownicy firm zatrudniających 1-9 oraz 10-49 pracowników w województwie świętokrzyskim. W przedsiębiorstwach średniej wielkości najmniej zarabiają mieszkańcy województwa podkarpackiego. Ciekawie rysuje się sytuacja w firmach o największej ilości zatrudnienia (1 000 i więcej osób). W tym przypadku na ostatniej pozycji pod względem wysokości wynagrodzeń uplasowały się 4 województwa: lubelskie, lubuskie, opolskie oraz podlaskie, gdzie mediana jest prawie dwukrotnie niższa niż w mazowieckim (3 500 PLN do 6 000 PLN).  

Podziel się tym artykułem: