W trakcie urlopu macierzyńskiego kasa fiskalna nie jest...
http://sxc.hu/
Tax Care

W trakcie urlopu macierzyńskiego kasa fiskalna nie jest potrzebna

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kasę fiskalną muszą mieć ci, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych przekroczyła 20 tys. zł lub prowadzą określonej rodzaje działalności – np. gabinet kosmetyczny albo warsztat samochodowy – bez względu na wysokość wpływów. Ale jeśli nie ma sprzedaży, nie ma obowiązku posiadania kasy.


Z zasady obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej mają przedsiębiorcy, których sprzedaż na rzecz osób fizycznych przekracza 20 tys. zł. Jednak to zwolnienie nie obowiązuje wszystkich. Już wcześniej możliwość skorzystania z niego została zabrana np. firmom zajmującym się przewozem osób. Od 1 stycznia br. w życie weszło rozporządzenie, które zabiera prawo do skorzystania ze zwolnienia kolejnym grupom zawodowym, w tym osobom prowadzącym gabinety kosmetyczne i fryzjerskie oraz warsztaty samochodowe. Zgodnie z treścią tego rozporządzenia, osoby zajmujące się taką działalnością musiały zakupić kasy fiskalne i rejestrować sprzedaż od 1 marca 2015 r. O ile – jak wynika z interpretacji podatkowej – miały jakąś sprzedaż.


Zwolnienie lekarskie skutkuje zawieszeniem działalności


Do Izby Skarbowej w Katowicach wpłynął wniosek od podatniczki, która prowadzi działalność w postaci mobilnego salonu kosmetycznego. Zgodnie z rozporządzeniem, powinna zakupić kasę fiskalną. Jednak podatniczka we wniosku o interpretację napisała, że od 3 lutego przebywa na zwolnieniu lekarskim w związku z ciążą. Nie zatrudnia i nie zamierza zatrudniać żadnego pracownika, zaś po porodzie zamierza skorzystać z urlopu macierzyńskiego.


Wnioskodawczyni zadała więc pytanie, czy ją także obowiązuje konieczność zakupu kasy fiskalnej. Jej zdaniem, taki zakup byłby jedynie zbędnym i niepotrzebnym wydatkiem, ponieważ przez najbliższy rok nie będzie prowadzić działalności gospodarczej.


Izba Skarbowa w Katowicach z interpretacji z 6 maja 2015 r. (sygnatura IBPP3/4512-142/15/EJ) przyznała jej rację i uznała to stanowisko za prawidłowe.


Nie ma sprzedaży, więc nie ma co ewidencjonować


Przedstawiciele Izby Skarbowej zwrócili uwagę, że przepisy mówią o tym, że prawo do zwolnienia z obowiązku tracą osoby, których sprzedaż przekroczyła poziom 20 tys. zł. Z kolei rozporządzenie dotyczące kas fiskalnych zostało tak skonstruowane, że odbiera prawo do tego zwolnienia osobom, które po 1 marca 2015 r. dokonują sprzedaży na rzecz podatników indywidualnych i rolników ryczałtowych.


Jednak w przypadku wnioskodawczyni po 1 marca nie wystąpi sprzedaż. A więc jeśli nie będzie sprzedaży, to nie ma także obowiązku jej ewidencjonowania. To zaś oznacza, że nie ma potrzeby kupowania kasy fiskalnej.


Ulga w przypadkach losowych


Ta interpretacja ma znaczenie przede wszystkim dla osób, które z powodów zdrowotnych albo ze względu na inne wydarzenia faktycznie zawiesiły działalność i nie zastosowały się do wprowadzonego rozporządzenia, zobowiązującego ich do zakupu kasy fiskalnej. Dotyczy także osób, które prowadziły działalność wymienioną w rozporządzeniu dotyczącym obowiązku ewidencjonowania obrotu ale zakończyli działalność przed 1 marca 2015 r.


Jednak wykładnia katowickiej izby skarbowej jest także ważna dla osób, które prowadzą innego rodzaju działalność i osiągnęły obroty w wysokości 20 tys. zł. Jeśli w tym właśnie momencie ze względów zdrowotnych czy innych takie osoby faktycznie zawiesiły działalność, to będą mogły spać spokojnie. Oczywiście, będą miały obowiązek posiadania kasy i ewidencjonowania przychodów, ale dopiero od chwili, kiedy dokonają sprzedaży ponad określony limit.


Taxcare.pl

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Więcej wolnego czasu dla pracujących matek