Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

W Polsce coraz więcej możliwości inwestowania w samochody
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

W Polsce coraz więcej możliwości inwestowania w samochody

Do niedawna istniała na polskim rynku tylko jedna firma, która świadczyła usługi doradztwa w zakresie inwestowania w samochody klasyczne. Chodzi o Stilnovisti założoną w 2006 r. przez znanego na rynku alkoholi fund managera Krzysztofa Maruszewskiego. Teraz z podobną ofertą wychodzi Lion’s Bank. Czy to rozrusza rynek inwestycji alternatywnych w naszym kraju?

Najwięcej pasjonatów i kolekcjonerów samochodów mieszka w USA oraz najbardziej rozwiniętych krajach Europy Zachodniej, takich jak Francja czy Wielka Brytania. Na tych rynkach odbywają się aukcje pojazdów kolekcjonerskich; działają pośrednicy pomagający w nabywaniu ciekawych samochodów.

Miłośnicy i inwestorzy nie muszą jednak korzystać z usług pośredników. Mogą zakupić auto klasyczne, nawet jeśli nie jest w idealnym stanie i je odrestaurować. Zarówno w Polsce, jak i za granicą istnieje sporo firm, które pomagają doprowadzić klasyczne samochody, które zostały nadgryzione zębem czasu do idealnego wręcz stanu. W Wielkiej Brytanii – która uchodzi za największy rynek aut klasycznych w Europie – dobrą estymą cieszą się takie firmy jak Classic Car Workshop (Irlandia) czy Classic Cars Restoration z Norwich w hrabstwie Norfolk. W Polsce również nie brakuje warsztatów zajmujących się tego typu działalnością – wystarczy wymienić kilka, choćby Classic Cars Restoration ze wsi Kowala koło Radomia, Pretor z Lubiszyna (strona www DoctorClassic.eu), Old Timer Centrum z Dąbrowy Górniczej czy Classic Motors Polska z Wołomina.

Z pewnością w rozwoju rynku inwestowania w auta mogą pomóc pozytywne stopy zwrotu, jakie zostały ostatnio osiągnięte na tym aktywie. Ceny zabytkowych aut wzrosły w ciągu 10 lat o 456%. W tym samym czasie kolekcjonerskie monety zdrożały przeciętnie o 227%, a meble staniały o 19% - wynika z danych zebranych przez Lion’s Bank.

Warto jednak pamiętać, że rynek aut zabytkowych związany jest ze sporymi barierami wejścia. - Aby poważnie rozważać inwestycję na tym rynku trzeba bowiem dysponować kwotą rzędu 600 tys. złotych. Mniejsze budżety, nawet rzędu 10-30 tys. zł, pozwalają wybierać z bardziej przystępnych cenowo modeli rodzimej produkcji, których ceny od kilku lat zaczęły rosnąć. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku inwestowania bardziej przystępnych kwot, ewentualne zyski z tytułu wzrostu wartości aut mogą zostać zniwelowane przez koszty utrzymania samochodów w nienagannym stanie – napisali analitycy Lion’s Banku w raporcie o inwestowaniu w auta opublikowanym w lipcu tego roku.

Kolekcjonowanie samochodów nie musi oznaczać posiadania wyłącznie klasycznych, zabytkowych aut. - Wiek pojazdu rzadko jest głównym elementem determinującym jego atrakcyjność jako lokaty kapitału. Budowę własnej kolekcji można rozpocząć od inwestycji w samochody nowe, lecz rzadkie. To właśnie rzadkość określa wartość samochodu jako alternatywnej inwestycji kolekcjonerskiej – zwraca uwagę Michał Wróbel, analityk Lion’s Banku.

Oto osiem kategorii pojazdów wyszczególnionych przez Lion’s Bank, które warto kolekcjonować pod kątem lokaty kapitału. Są to:

  1. Samochody wyprodukowane w małej liczbie (poniżej 100 egzemplarzy).
  2. Auta krótkich serii, budowane przez studia designu samochodowego.
  3. Auta zabytkowe, klasyczne.
  4. Samochody-gwiazdy: flagowe modele producentów samochodowych.
  5. Samochody marzeń (Aston Martin, Porsche, Ferrari, Bentley, Rolls-Royce).
  6. Auta oryginalne, odnalezione po wielu latach, z minimalnym przebiegiem.
  7. Samochody z ciekawą historią lub należące do znanych osób.
  8. Auta z limitowanych serii lub o rzadkich rozwiązaniach technicznych.


Przykładem samochodu należącego do kilku z tych kategorii jest greckie Lamborghini Miura wystawione na aukcję Coys w 2012 r. Wyprodukowane w liczbie 764 egzemplarzy, zabytkowe (z 1970 r. z ciekawą historią (należało do przedsiębiorcy Aristotle Onassisa), stało przez 30 lat w podziemnym parkingu hotelu Hilton w Atenach.

Zanim jednak zdecydujemy się na przygodę z tą pasją warto posłuchać co mówi o niej jeden z najbardziej znanych kolekcjonerów aut - Karl-Friedrich Scheufele, współwłaściciel i współzarządzający marką jubilerską Chopard. W garażu trzyma już 30 zabytkowych i współczesnych pojazdów. – Z gromadzeniem aut jest jak ze związkiem z kobietą. Możemy przeżywać wszystkie uczucia - od miłości przez rozczarowanie do nienawiści. Jednak jest to zawsze fascynująca przygoda, zazwyczaj wynagradzająca na końcu wszelkie trudy – powiedział niedawno na łamach czasopisma „Forbes” Karl-Friedrich Scheufele.


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Zainteresuje cię także