W 2016 roku osiągnąłeś kwotę wolną od podatku? I tak...
CollegeDegrees360/http://skroc.pl/2ffcd/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/1cbe5
Podatnik.info

W 2016 roku osiągnąłeś kwotę wolną od podatku? I tak musisz złożyć PIT w 2017 roku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Dorabiający student lub licealista musi złożyć PIT za 2016 rok


Jednak tzw. superpodatek, czyli połączenie PIT i składek na ZUS oraz NFZ w jedną daninę na rzecz fiskusa, najwcześniej wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że w rozliczeniu dochodów uzyskanych w 2016 roku, w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych, które należy złożyć do końca kwietnia 2017 roku, tzw. kwota wolna od podatku nadal będzie obowiązywać na dotychczasowym poziomie, czyli 3089 złotych.


Jest to szczególnie bardzo istotna wiadomość dla dorabiających podczas wakacji studentów lub absolwentów szkoły średniej, którzy z myślą o odciążeniu domowego budżetu w związku z kontynuacją nauki, zdecydowali się samodzielnie w okresie letnim zarobić pierwsze pieniądze. Dlatego, ponieważ z reguły tego rodzaju młode osoby nie przekraczają w roku podatkowym progu obecnie obowiązującej tzw. kwoty wolnej od podatku.


Jednak muszą pamiętać, że nawet jeżeli w 2016 roku zarobili mniej niż 3089 złotych, to nie zwalnia to ich z obowiązku ich uwzględnienia w deklaracji podatkowej. Z kolei jeśli płatnik od tego dochodu pobrał zaliczkę na podatek, zostanie ona im zwrócona jako nadpłata podatku.


Studencie – rozlicz PIT 2017 z dochodów z 2016 roku w 5 minut


Student bądź absolwent szkoły średniej, który ma wątpliwości, jak rozliczyć się z fiskusem, w prosty sposób może to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pośrednictwem portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
 

Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także na podstawie odpowiedzi udzielanych przez użytkownika – wybrać odpowiedna deklarację podatkową. Ponadto program PIT pro 2016/2017 zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w rozliczeniu za 2016 rok. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Do kiedy PIT-39?