Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 311 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
20%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

63 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
VAT od usług noclegowych nie do odliczenia
KS
http://sxc.hu/
Tax Care

VAT od usług noclegowych nie do odliczenia

Podziel się tym artykułem:   

Rezerwując hotel dla pracownika, czy wynajmując pokój w innej miejscowości w związku z wyjazdem służbowym podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT-u, mimo, iż zakupów tych dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z przepisami  ustawy o podatku od towarów i usług przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT co do zasady ma prawo obniżyć wartość odprowadzonego podatku VAT od dokonanej sprzedaży o wartość podatku naliczonego przy zakupach. Zarówno sprzedawane jak i nabywane towary i usługi muszą być wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu. Niestety prawo to jest w pewnych sytuacjach ograniczone, a niekiedy wyłączone w ogóle, mimo, iż nabywane towary czy usługi pozostają w bezpośrednim związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. Jednym z takich wyjątków, gdzie odliczenie podatku VAT nie przysługuje i tym samym podatnik nie dokona obniżenia zobowiązania wobec fiskusa z tytułu VAT-u jest nabycie usługi noclegowej. Co warto zaznaczyć, treść przepisu nakładającego to ograniczenie na prawo do odliczenia jest całkowicie zgodna z prawem unijnym. 

Według art. 176 dyrektywy 2006/112/WE państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą utrzymywać wyłączenia z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług, które były stosowane w chwili, kiedy dany kraj przystępował do Wspólnoty. Ponieważ wyłączenie prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT przy nabyciu usług noclegowych obowiązywało przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, może być ono stosowane nadal.

Wyższy VAT do zapłaty

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku VAT należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, bez względu na to, czy nabywana usługa jest ściśle związana z prowadzoną działalnością. Przedsiębiorca wyjeżdżający zatem w sprawach służbowych do innego miasta czy kraju, nie będzie mógł zmniejszyć wartości swoich VAT-owskich rozrachunków z urzędem skarbowym o kwotę, jaką przeznaczy na nocleg, dokładniej o wysokość podatku VAT zawartego w fakturze zakupu noclegu.

Odliczysz, ale od usługi kompleksowej

O czym warto pamiętać, w określonych okolicznościach przedsiębiorca będzie miał możliwość odliczenia podatku od nabytych usług noclegowych. Musi on wykazać, iż te nabywane usługi będą stanowiły usługi pomocnicze, wchodzące w skład złożonego projektu – usługi kompleksowej. Jeśli w danym przypadku kilka świadczeń obejmuje jedną usługę, taka usługa nie może zostać podzielona pod względem podatkowym, a co za tym idzie, nie będzie obowiązywał wyjątek dotyczący odliczenia podatku.

Co także istotne, wyłączenie z prawa do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług w przypadku nabycia usług noclegowych i gastronomicznych nie dotyczy tych podatników, którzy świadcząc usługi przewozu osób dokonują nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Taxcare.pl 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl