Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Uważaj, co Twoje dziecko kupuje w Internecie
http://sxc.hu/

Uważaj, co Twoje dziecko kupuje w Internecie

W ostatnich miesiącach dużą popularnością wśród młodzieży cieszą się transakcje dokonywane na aukcjach internetowych za pomocą serwisu Allegro Junior. Niestety wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że od niektórych zakupów poczynionych przez swoje pociechy muszą zapłacić podatek.

Jak podaje Gemius, wśród ponad 11,5 mln użytkowników serwisu aukcyjnego Allegro coraz większą część stanowią nastolatki. W przedziale wiekowym 13-15 lat jest ich już ponad 363 tys. Nic dziwnego zatem, że aukcyjny potentat uruchomił dla nich specjalną usługę, jaką jest konto Junior.  Przeznaczono ją dla internautów w wieku 13-18 lat, którzy za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych mogą zarejestrować się w portalu. Zyskują możliwość kupowania oraz sprzedawania przedmiotów na aukcjach, ale do czasu ukończenia 18. lat ograniczono im dostęp do niektórych opcji oferowanych przez Allegro.

Wszystkie transakcje w Internecie, w tym te zawierane przez osoby nieletnie, podlegają opodatkowaniu. Często jednak wielu rodziców zapomina o monitorowaniu zakupów, jakie ich dzieci robią w sieci. Pamiętają o tym natomiast urzędy skarbowe, które na bieżąco kontrolują transakcje internetowe. Główną  przyczyną jest stale rosnąca ich liczba oraz nagminne nie uwzględnianie zysków z tego procederu przez obywateli w zeznaniach podatkowych.

Dochód uzyskany ze sprzedaży internetowej przez nieletnich jest obciążony podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wyjątkiem od tej reguły są jednorazowe transakcje rzeczami używanymi, które zbywamy po sześciu miesiącach od momentu nabycia. Nie można jednak zapomnieć, że jeśli dziecko osiągnie dochód ze sprzedaży tego przedmiotu przed upływem okresu sześciu miesięcy, obowiązkiem rodzica jest złożenie za niego PIT-u. Jeśli w rocznym zeznaniu podatkowym uwzględniamy dochody naszej latorośli, wypełniamy PIT-36  wraz z załącznikiem PIT-M.

 

>>>Pobierz aktywny formularz PIT 36 od Podatnik.info<<<

 

>>>Pobierz aktywny formularz PIT-M od Podatnik.info<<<

 

W wypadku, gdy zysk przekroczy kwotę wolną od podatku (w 2011r. – 3091 zł), należy także uiścić 18 proc. podatek dochodowy od osób fizycznych.

Dobrą wiadomością dla rodziców są z pewnością ograniczenia, jakim podlega konto junior. Nieletni nie posiadają uprawnień do wskazanych w regulaminie usług i aukcji. Nie mogą  handlować  towarami o potencjalnie znacznej wartości, takimi jak np. nieruchomości czy samochody. Poza tym priorytety zakupowe młodzieży wyglądają nieco inaczej. Jak bowiem  wynika z raportu „Młodzi kupują w sieci”, opublikowanego w maju bieżącego roku przez Ceneo.pl, osoby poniżej 18. roku życia najczęściej kupują gry, odzież oraz telefony i akcesoria.

Na kupno i sprzedaż w sieci przez małoletnich nałożono pewne limity. Jednorazowo mogą kupić na aukcji artykuły na kwotę nie przekraczającą 500 złotych. Sprzedawać z kolei wolno im jakąkolwiek ilość przedmiotów za dowolną cenę. Jedynym utrudnieniem są w tym przypadku opłaty i prowizje narzucone przez twórców serwisu.

Tak więc ryzyko poniesienia dużych wydatków przez rodziców zostało zminimalizowane. Nie zwalnia to jednak dorosłych z odpowiedzialności podatkowej. Dlatego warto śledzić poczynania naszego dziecka w Internecie, gdyż niewypełnienie za niego zeznania podatkowego albo zatajenie przed fiskusem osiągniętych przez nie zysków grozi kara grzywny.

W artykule użyto danych z następujących badań:


• Badanie Megapanel PBI/Gemius czerwiec 2011 r.
• Raport Megapanel PBI/Gemius na  temat wzrostu liczby dzieci regularnie korzystających z Internetu z 30.08.2011 r.
• Raport Ceneo.pl – „Młodzi kupują w sieci” maj 2011 r.

 

Podatnik.info

Loading Comments