Ustawa o podwyższeniu wieku emerytalnego w ciągu...
http://sxc.hu/

Ustawa o podwyższeniu wieku emerytalnego w ciągu miesiąca powinna trafić do sejmu

Projekt ustawy emerytalnej został skierowany we wtorek do konsultacji społecznych. –Rząd zakłada, że będą trwały 30 dni – oświadczył premier, dodając, że projekty ustaw dotyczące podniesienia wieku emerytalnego oraz emerytur grup uprzywilejowanych powinny trafić z rządu do Sejmu w ciągu miesiąca.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

- Wiem, że wokół tej decyzji nie ma entuzjazmu, ale ktoś ją musi podjąć. Uznaliśmy, że to jeden z ostatnich momentów na to - powiedział szef rządu. Dodał, że trudno dziś sobie wyobrazić taki kalendarz polityczny, który dawałby nadzieję, że ewentualni następcy zdecydowaliby się na tego typu krok. Premier podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, że ustawa emerytalna „może być bardzo kosztowna z punktu widzenia rządu czy tych, którzy promują te zmiany”.

Z roku na rok spada liczba osób w wieku produkcyjnym

Premier podkreślił, że bezpośrednią przyczyną podjęcia reform jest przewidywany na lata 40. XXI wieku "drastyczny brak rąk do pracy". - Prawda jest brutalna i z brutalną szczerością chcę ją przedstawić w krótkich słowach - powiedział. Szef rządu zwrócił uwagę, że prognozy demograficzne pokazują, że już w 2042 roku ponad połowa Polaków może być po 50. roku życia. Dziś pracuje rekordowa liczba Polaków - ok. 16 mln (poza rolnictwem). Po tym jak na rynek pracy weszły pokolenia z wyżów demograficznych z lat 1980-1984 liczba osób zdolnych do pracy będzie już tylko maleć - w latach 2010-2040 spadnie o 5 milionów.

Może zabraknąć rąk do pracy

W związku z tym, że zmienią się proporcje osób pracujących do niepracujących, dzisiejszy system emerytalny nie będzie w stanie chronić ludzi starszych i przestanie spełniać swoje zadania. Ponadto, przy obecnym systemie emerytalnym zabraknie rąk do pracy. - Jeżeli nie wydłużymy wieku emerytalnego, to przeciętna emerytura kobiet w 2040 r. będzie wynosiła 2062 zł, ale jeżeli kobiety będą pracowały dłużej to średnia emerytura wyniesie 3411 zł, a jest to różnica o 65 proc. - dodał premier Donald Tusk.

Jeżeli Polacy nie będą dłużej pracować, to trzeba będzie podnieść wartość podatku VAT oraz składki emerytalnej

Szef rządu zwrócił także uwagę, że gdyby został podtrzymany obecny wiek emerytalny, to aby móc wypłacać emerytury, rząd musiałby szukać pieniędzy gdzie indziej. Według premiera np. VAT na wszystkie produkty musiałby być trwale podniesiony o 8 punktów procentowych, składka emerytalna podniesiona z 19,5 proc. do 30 proc. pensji, zaś wypłacane świadczenia obniżone o połowę. - To są takie symulacje, byśmy mieli świadomość, jakie mamy zastępcze warianty - zaznaczył szef rządu, dodając, że dedykuje te dane zwolennikom referendum w sprawie podniesienia wieku emerytalnego.

- Uczciwe referendum musiałoby dotyczyć wyboru między poszczególnymi trudnymi decyzjami, a nie tylko pomiędzy wariantami, czy wiek emerytalny będzie wyższy, czy niższy. Bo jeśli ma być utrzymany ten wiek emerytalny, to musimy odpowiedzieć w takim referendum, na co się zgadzamy - na stały wyższy VAT, a więc wyższe ceny, czy na wyraźnie niższe emerytury, czy radykalne podniesienie składki emerytalnej - podkreślił premier Tusk.

Dłużej pracując będziemy mieć zdecydowanie wyższe emerytury

- Rząd przygotowuje się do tej reformy długo i już w poprzedniej kadencji trwały nieformalne dyskusje o przeciwdziałaniu efektom niekorzystnych tendencji demograficznych - powiedział premier.

- W proponowanym projekcie ustawy są zapisy dostosowujące na przykład okresy składkowe i nieskładkowe, zrównujące staż ubezpieczeniowy dla kobiet i mężczyzn uprawniający do minimalnej emerytury. Bez zmian pozostają nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i wiek uprawniający do nich, emerytury pomostowe i świadczenia przedemerytalne - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ustawa zakłada, że od 2013 r. stopniowo zrównywany i podwyższany będzie wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn do 67 lat. Wiek emerytalny będzie podnoszony co cztery miesiące o 1 miesiąc. Dzięki temu poziom 67 lat zostanie osiągnięty dla mężczyzn w 2020 r., a dla kobiet w 2040.

Jak wynika z obliczeń rządu, dłuższy okres pracy to wyższe emerytury, zwłaszcza dla kobiet. Dziś 38-letnia kobieta, która przejdzie na emeryturę w nowym systemie w 2040 r. w wieku 67 lat będzie miała blisko dwukrotnie wyższą emeryturę niż gdyby przeszła na emeryturę w wieku 60 lat.

 

Źródło: Centrum Informacyjne Rządu

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Realizacja założeń exposé w toku, - czyli rząd wydłuża wiek emerytalny, likwiduje ulgi podatkowe, podwyższa wysokość składki rentowej, a biurokracja nie maleje