Umowa o pracę, zlecenie, dzieło? Co wybierasz? Aby...
Youtube/Paramount Pictures/http://skroc.pl/09317
Podatnik.info

Umowa o pracę, zlecenie, dzieło? Co wybierasz? Aby więcej zarabiać, pracownik musi zdecydować sam. Nie zrobi tego za niego pracodawca

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jak to możliwe? Otóż wysokość zarobków w Polsce w bardzo dużym stopniu uzależniona jest od formy zatrudnienia. Czy o jej wyborze decyduje tylko pracodawca? Wbrew pozorom, powinna robić to zarówno firma, jak i zatrudniany przez nią pracownik. Dlaczego? Bo to korzystne dla obu stron. Tak wynika z prostej analizy ekonomicznej, której autorem jest Michał Górski – prawnik z wykształcenia, przedsiębiorca prowadzący firmę Exaity działającą w sektorze nowych technologii z praktyki, a także kandydat na posła do Sejmu z Wrocławia ugrupowania .Nowoczesna Ryszarda Petru.


Podatnik.info: Panie Michale, czy forma zatrudnienia jest naprawdę ważna dla każdego z nas?


Michał Górski: Tak, ponieważ kwestia zatrudnienia jest krytyczna dla rozwoju gospodarki. Zwłaszcza relacja między dostępnymi formami zatrudnienia, a kosztami pracy. W Polsce od dłuższego czasu widzimy nagonkę na tzw. „umowy śmieciowe”. Problem form zatrudnienia i związanych z nimi kosztów pracy jest skomplikowany i należy go poddać szerszej analizie.|


Podatnik.info: Jak na razie mało komu chce się to zrobić?

Po prostu należy w prosty sposób wyjaśnić Polakom, o co w tym chodzi. Na czym polega różnica pomiędzy najpowszechniejszymi formami zatrudnienia w naszym kraju. Najważniejsze z nich to: umowa o pracęumowy cywilnoprawne oraz tzw. samozatrudnienie.


Podatnik.info: Teoretycznie wartościową umową jest tylko ta o pracę…
 

Duża część pracowników tak uważa. Umowa o pracę uregulowana w Kodeksie Pracy, jest najbardziej sztywną formą zatrudnienia, zapewniającą osobie zatrudnionej największy poziom zabezpieczenia społecznego. Jednocześnie jest ona  obłożona najwyższymi obciążeniami podatkowymi oraz obowiązkowymi składkami emerytalnymi, rentowymi, składkami na ubezpieczanie zdrowotne i wypadkowe.
 

W przypadku umowy o pracę obowiązkowe składki płacą obie strony stosunku pracy, zarówno pracodawca, jak i pracownik.


Podatnik.info: Czym od umowy o pracę różnią się zatem tzw. umowy śmieciowe?
 

„Umowy śmieciowe” to nic innego jak umowy cywilnoprawne, a termin ten jest ostatnio mocno nadużywany. Umowy zlecenie, co do zasady, regulowane są w ten sam sposób, co umowa o pracę. Osoba zatrudniona wyłącznie na umowę zlecenie, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym (tzn. emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu), a także ubezpieczeniu zdrowotnemu, a dobrowolnie podlega jedynie ubezpieczeniu chorobowemu.
 

Obecnie możliwe jest zmniejszenie wysokości składek płaconych z tytułu zatrudniania jednocześnie na umowę o pracę i umowę zlecenie, lub na dwie umowy zlecenie. Do końca 2015 r. obowiązkowe składki płacone są wyłącznie z tytułu umowy o pracę, lub z tytułu wcześniej zawartej umowy zlecenie. W takich przypadkach z tytułu drugiej umowy płaci się jedynie składkę zdrowotną. Przepisy w tej kwestii ulegają jednak zmianie od 1. stycznia 2016 r. Wraz z pierwszym dniem przyszłego roku, powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszelkich umów zleceń do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę – które od 1. stycznia 2016 r. będzie wynosić 1850 zł brutto.


Podatnik.info: Czyli zapewne wśród pracodawców spadnie atrakcyjność stosowania umów zleceń. Czym zatem jest kolejna „śmieciówka”, czyli umowa o dzieło?
 

Pozornie prawdziwą „umową śmieciową”, a więc taką, która nie gwarantuje nam żadnych świadczeń w przypadku choroby, czy wypadku, a także jest całkowicie zwolniona ze składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
 

W przypadku umowy o dzieło, wykonawca, jeżeli korzysta z 50% kosztów uzyskania przychodów, płaci znacznie niższy podatek dochodowy, nie płacąc w ogóle składek. W rezultacie zostaje mu znacznie więcej pieniędzy w kieszeni, lecz nie korzysta z dobrodziejstw systemu emerytalnego, rentowego, czy też zdrowotnego.
 

Kalkulacja dla wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę oraz dla umowy o dzieło na kwotę 3.000 zł brutto przedstawia się następująco:
 

W przypadku umowy o dzieło na kwotę 3.000,00 zł brutto, wykonawca zarabia średnio 600 zł miesięcznie więcej, niż w przypadku umowy o pracę. Z drugiej jednak strony, umowa o pracę wiąże się z większym bezpieczeństwem zatrudnienia, a w teorii także z większym zabezpieczaniem emerytalnym i społecznym.


Podatnik.info: A co w sytuacji, kiedy ten biedny pracownik chce mieć jednak więcej w portfelu netto teraz, a nie brutto później?
 

Wybór powinien po prostu należeć do niego. Dlatego, że nie sposób nie wspomnieć, że właśnie te kluczowe 600 zł, które pobiera od nas Państwo, nie jest wydatkowane w sposób właściwy, zwłaszcza w przypadku służby zdrowia. Osoby zatrudnione na umowę o pracę i tak często korzystają z prywatnej opieki medycznej, co naraża je na dodatkowe koszty.
 

Zastanówmy się zatem, czy zamiast narzucać odgórnie pewne przepisy dotyczące form zatrudnienia, nie powinniśmy dać pracownikom możliwości swobodnego wyboru tej formy. Wszak są osoby, które wolą mieć te dodatkowe pieniądze w kieszeni, lub takie, które same chcą odłożyć je na swoją przyszłość.
 

Dziękuje za rozmowę.  Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak zatrudnić pracownika?