Ulgi dla przedsiębiorców w 2019 roku - sprawdź zmiany w...
FreeImages
Ministerstwo Finansów

Ulgi dla przedsiębiorców w 2019 roku - sprawdź zmiany w PIT 2019

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W przeciwieństwie do dwuletniego okresu niższych składek i ulgi na start, mały ZUS nie będzie dotyczył wyłącznie nowych firm, lecz takich, które spełnią określone kryterium dochodowe.

     

Aktualne ulgi dla przedsiębiorców w 2019 roku

W przyszłym roku podatkowym osoba, która zdecyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, będzie mogła skorzystać z obniżeń zobowiązań podatkowych, przysługujących nowo powstałym firmom. Świeżo upieczony przedsiębiorca będzie mógł korzystać przez 24 miesiące z przysługującej mu niższej stawki ZUS, jak również przez 6 miesięcy nie uiszczać opłat na składki społeczne.

   

Dwuletnia ulga na składki ZUS przyczynia się do znacznego spadku wysokości opłat w porównaniu z dużym ZUS-em. Preferencyjną składkę dla nowych firm wylicza się w oparciu o 666 zł podstawowego wymiaru składki, wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. W 2019 roku ma ono wynieść 2220 zł. Na tej podstawie poszczególne kwoty wynoszą:

  • 130 zł – składka emerytalna (19,52%)
  • 53,28 zł – składka rentowa (8%)
  • 16,32 zł – dobrowolna składka chorobowa (2,45%)
  • 11,98 zł – składka wypadkowa (1,67%)
  • 0 zł – Fundusz Pracy (2,45%)
 

Obniżony ZUS opiewa wówczas na kwotę 211,58 zł, do której konieczne jest doliczenie składki zdrowotnej, która w 2018 r. wynosiła 319,94 zł. Łączna stawka pomniejszonego ZUS-u wynosi wówczas 531,52 zł. W przypadku opłacania podstawowego ZUS-u, stawka rośnie niemal 2,5-krotnie. Podstawą wyliczenia należnej składki jest 60% średniego wynagrodzenia Polaków, które na 2019 r. szacowane jest na poziomie 4765 zł brutto (2859 zł). Po wyliczeniu poszczególnych składek, doliczeniu składki na Fundusz Pracy oraz oszacowaniu podwyżki składki zdrowotnej, „normalny” ZUS dla firm może wynosić ponad 1300 zł miesięcznie.

  

Nowo powstałe działalności gospodarcze będą mogły skorzystać z tzw. ulgi na start. Zwalnia ona przedsiębiorcę z uiszczenia opłat z tytułu składek społecznych, z wyjątkiem składki zdrowotnej. Ubiegając się o ulgę na start, można korzystać też z preferencyjnego ZUS-u, co pozwala na opłacanie preferencyjnych składek przez 30 miesięcy. By skorzystać z ulgi na start, podatnik musi zakładać firmę po raz pierwszy lub od zamknięcia poprzedniej jego działalności musi upłynąć 60 miesięcy (5 lat).

   

Nowe ulgi dla przedsiębiorców w 2019 roku – mały ZUS

Tzw. mały ZUS to ulga, mająca na celu wspomożenie działalności gospodarczych o niższych przychodach rocznych, wynoszących poniżej 30 pensji minimalnych. Przedsiębiorca opłaca wówczas składki proporcjonalnie do osiągniętego dochodu, dzięki czemu (w przypadku małych dochodów) nie musi uiszczać pełnej kwoty składek. Przepis ten będzie ułatwieniem dla najmniejszych biznesów, które obawiają się końca „okresu ochronnego” dla nowych przedsiębiorstw, a pełna stawka ZUS mogłaby doprowadzić do strat zamiast zysków.

  

Decydując się na założenie działalności gospodarczej w przyszłym roku podatkowym należy pamiętać o możliwości rozliczenia należnego podatku przy użyciu programu PIT. Wypełniając deklarację PIT-36 w aplikacji, przedsiębiorca będzie mógł odliczyć wszystkie należne ulgi oraz wypełnić wymagane załączniki. Program PIT umożliwi użytkownikowi błyskawiczne złożenie deklaracji PIT przez internet, a dopełnienie formalności zostanie potwierdzone za pomocą Urzędowego Poświadczenia Odbioru

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-38 bez formularza PIT-8C. Czy jest to możliwe w PIT 2019/2020?