Ulgę internetową mogą jeszcze odliczyć…podatnicy....
Youtube/Anonymous to RT/http://tnij.org/hfr603u
Podatnik.info

Ulgę internetową mogą jeszcze odliczyć…podatnicy. Tylko niewielu z nich o tym wie

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ulga internetowa przysługuje podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) oraz ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28). Należy pamiętać, że do którejś z powyższych deklaracji podatkowych trzeba dołączyć załącznik PIT/O. W prosty sposób można się rozliczyć np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2014/2015.


Kiedy podatnik może skorzystać z ulgi internetowej?


Po reformie ustawy o PIT, dostęp do odliczenia wydatków na internet został znacznie ograniczony. Dlatego przede wszystkim preferencja przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy w latach ubiegłych w ogóle nie korzystali z ulgi lub zrobili to jedynie raz – wypełniając PIT za 2013 r. Pozostałe osoby, bez żadnych wyjątków nie mogą odliczyć kosztów użytkowania sieci.


Zgodnie z zasadą, że odliczenia w ramach ulgi internetowej podatnik może dokonać tylko w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z niej.


Pozostałe warunki odliczenia ulgi nie uległy zmianie. Należą do nich:

  • poniesienie w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania sieci internetowej. Ale należy pamiętać, że możemy odliczyć ulgę jedynie za te miesiące 2014 r., w których mieliśmy zawartą umowę z operatorem,
  • posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków z tytułu użytkowania internetu. Zawierające szczególnie: dane identyfikujące podatnika jako kupującego/odbiorcę usługi, dane sprzedającego (dostawcy usług internetowych), rodzaj zakupionej usługi i kwotę zapłaty (np. faktury VAT, rachunki, dowód wpłaty czy potwierdzenie przelewu).


Jakie wydatki podatnik może odliczyć w ramach ulgi internetowej?


W ramach ulgi można odliczyć jedynie wydatki związane z użytkowaniem internetu. Niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystamy oraz formy dostępu. Oznacza to, że preferencja obejmuje koszty poniesione w związku z korzystaniem z sieci np. w kawiarence internetowej, czy w miejscu zamieszkania poprzez stałe łącze. A także bezprzewodowo, za pomocą urządzeń mobilnych - w komputerze, telefonie komórkowym czy tablecie.


Tych wydatków podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi internetowej


Należy koniecznie pamiętać, że ulga nie pozwala odliczyć kosztów związanych z instalacją, rozbudową, modernizacją, oraz serwisem i obsługą techniczną sieci internetowej. Dodatkowo, jeżeli internet jest tylko jedną z usług kupowanych u danego operatora – np. w pakiecie z telewizją kablową czy telefonem stacjonarnym, to z dokumentu wystawionego przez firmę telekomunikacyjną musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci.


Ponadto należy pamiętać, że ulga internetowa jest limitowana. Roczny limit wynosi 760 zł i dotyczy podatnika. Oznacza to, że odlicza on wydatki faktycznie poniesione w 2014 r. na użytkowanie sieci, ale w kwocie nie wyższej niż 760 zł.


Jak prawidłowo obliczyć wysokość ulgi internetowej? Sprawdź sam!

Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Popularna ulga na internet już poza zasięgiem części podatników