Ulgę internetową mogą jeszcze odliczyć…podatnicy....
Youtube/Anonymous to RT/http://tnij.org/hfr603u
Podatnik.info

Ulgę internetową mogą jeszcze odliczyć…podatnicy. Tylko niewielu z nich o tym wie

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ulga internetowa przysługuje podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej (PIT-36 lub PIT-37) oraz ryczałtu ewidencjonowanego (PIT-28). Należy pamiętać, że do którejś z powyższych deklaracji podatkowych trzeba dołączyć załącznik PIT/O. W prosty sposób można się rozliczyć np. za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2014/2015.


Kiedy podatnik może skorzystać z ulgi internetowej?


Po reformie ustawy o PIT, dostęp do odliczenia wydatków na internet został znacznie ograniczony. Dlatego przede wszystkim preferencja przysługuje wyłącznie podatnikom, którzy w latach ubiegłych w ogóle nie korzystali z ulgi lub zrobili to jedynie raz – wypełniając PIT za 2013 r. Pozostałe osoby, bez żadnych wyjątków nie mogą odliczyć kosztów użytkowania sieci.


Zgodnie z zasadą, że odliczenia w ramach ulgi internetowej podatnik może dokonać tylko w kolejno po sobie następujących dwóch latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z niej.


Pozostałe warunki odliczenia ulgi nie uległy zmianie. Należą do nich:

  • poniesienie w roku podatkowym wydatków z tytułu użytkowania sieci internetowej. Ale należy pamiętać, że możemy odliczyć ulgę jedynie za te miesiące 2014 r., w których mieliśmy zawartą umowę z operatorem,
  • posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków z tytułu użytkowania internetu. Zawierające szczególnie: dane identyfikujące podatnika jako kupującego/odbiorcę usługi, dane sprzedającego (dostawcy usług internetowych), rodzaj zakupionej usługi i kwotę zapłaty (np. faktury VAT, rachunki, dowód wpłaty czy potwierdzenie przelewu).


Jakie wydatki podatnik może odliczyć w ramach ulgi internetowej?


W ramach ulgi można odliczyć jedynie wydatki związane z użytkowaniem internetu. Niezależnie od miejsca, w którym z niego korzystamy oraz formy dostępu. Oznacza to, że preferencja obejmuje koszty poniesione w związku z korzystaniem z sieci np. w kawiarence internetowej, czy w miejscu zamieszkania poprzez stałe łącze. A także bezprzewodowo, za pomocą urządzeń mobilnych - w komputerze, telefonie komórkowym czy tablecie.


Tych wydatków podatnik nie może odliczyć w ramach ulgi internetowej


Należy koniecznie pamiętać, że ulga nie pozwala odliczyć kosztów związanych z instalacją, rozbudową, modernizacją, oraz serwisem i obsługą techniczną sieci internetowej. Dodatkowo, jeżeli internet jest tylko jedną z usług kupowanych u danego operatora – np. w pakiecie z telewizją kablową czy telefonem stacjonarnym, to z dokumentu wystawionego przez firmę telekomunikacyjną musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie sieci.


Ponadto należy pamiętać, że ulga internetowa jest limitowana. Roczny limit wynosi 760 zł i dotyczy podatnika. Oznacza to, że odlicza on wydatki faktycznie poniesione w 2014 r. na użytkowanie sieci, ale w kwocie nie wyższej niż 760 zł.


Jak prawidłowo obliczyć wysokość ulgi internetowej? Sprawdź sam!

Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Popularna ulga na internet już poza zasięgiem części podatników