Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 233 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

79 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

138 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Ulga rehabilitacyjna 2017 - jak dokumentować wydatki?
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga rehabilitacyjna 2017 - jak dokumentować wydatki?

Podziel się tym artykułem:   

Większość wydatków odliczanych przez podatnika w ramach ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu za 2016 rok należy udokumentować.

Definicja dowodu

Dowodem poniesienia odliczonych w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków może być faktura, potwierdzenie przelewu bankowego, dowód wpłaty na poczcie lub rachunek, o ile zawiera dane identyfikacyjne podatnika i sprzedającego usługę, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty.

Natomiast nie trzeba dokumentować wydatków, które podatnicy mogą odliczyć tylko do limitowanej kwoty 2280 zł. Są to koszty związane z:

  • używaniem samochodu osobowego w związku z nieodzownym transportem na konieczne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej zaliczonej do II lub I grupy inwalidztwa albo niepełnosprawnego dziecka, które nie ukończyło 16. roku życia,
  • utrzymaniem psa przewodnika przez osoby niewidome zaliczone do II lub I grupy inwalidztwa
  • opłaceniem przewodników osób niewidomych zaliczonych do I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa.
     

Posiadanie dokumentów chroni przed nieprzyjemnościami

Należy jednak pamiętać, że odliczone wydatki trzeba faktycznie ponieść, ponieważ fiskus może zażądać udowodnienia wykonania odliczonej usługi. Organ podatkowy może np. poprosić osobę niewidomą o podanie danych osobowych swojego przewodnika. Następnie podatnik i przewodnik zostaną wezwani do urzędu w celu udzielenia wyjaśnień, które zostaną skonfrontowane.

Dlatego warto dokumentować poniesione wydatki, tak aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemności ze strony skarbówki. Jeżeli np. osoba niewidoma korzysta z pomocy przewodnika, powinna w przelewie bankowym opłacającym  powyższą usługę zawrzeć jego dane.

Wypełnij PIT w 5 minut przez e-Deklaracje

W prosty sposób podatnik może rozliczyć się za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy PIT za 2016 rok poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
 

Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych:

  • imienia,
  • nazwiska,
  • daty urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info

 

Podziel się tym artykułem: