
Prawo do odliczenia wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii przysługuje przedsiębiorcom rozliczającym się na zasadach ogólnych. W załączniku PIT/O wpisuje się je w pozycji 21 i 22. Z wyżej wymienionej ulgi nie mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:
- rozliczają się za pomocą podatku liniowego,
- rozliczają się za pomocą ryczałtu lub karty podatkowej,
- prowadzili w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
Ustawodawca ściśle określił kryteria, jakie musi spełnić przedsiębiorca, by móc skorzystać z preferencyjnego odliczenia. Podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii w roku podatkowym, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku podatkowym.
Jeżeli podatnik dokonał przedpłat w roku podatkowym poprzedzającym rok wprowadzenia nowych technologii do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, możliwość odliczenia poniesionych wydatków uzyska dopiero w momencie wpisania ich do wyżej wymienionej ewidencji.
Jeżeli podatnik w roku podatkowym osiągnął stratę lub zbyt mały dochód, to odliczeń może dokonać w okresie trzech kolejnych lat. Okres ten należy liczyć od końca roku, w którym nowe technologie wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Przedsiębiorca w ramach ulgi może odliczyć maksymalnie 50 proc. wydatków przeznaczonych na nabycie nowych technologii.
Podatnik.info