Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Ulga na dzieci a niepełnosprawne rodzeństwo. Kiedy można...
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga na dzieci a niepełnosprawne rodzeństwo. Kiedy można ją odliczyć?

Podziel się tym artykułem:   

Jeżeli podatnik opiekuje się dorosłym i ubezwłasnowolnionym rodzeństwem na podstawie wyroku sądowego, to przysługuje nam prawo do ulgi prorodzinnej. 

Podatnik w swoim zapytaniu do Izby Skarbowej zwrócił się z pytaniem, czy składając wraz z żoną zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 za 2010 rok może odliczyć ulgę prorodzinną z tytułu opieki nad swoim pełnoletnim, całkowicie ubezwłasnowolnionym bratem w wysokości 1112,04 zł.


Wnioskodawca mieszka z żoną, matką oraz ubezwłasnowolnionym bratem, którego jest jedynym opiekunem prawnym. Brat otrzymuje rentę socjalną z ZUS oraz zasiłek pielęgnacyjny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i ze względu na stan zdrowia nie uzyskuje żadnych przychodów. Na wnioskodawcy ciąży ponadto obowiązek alimentacyjny, jako na jedynym bracie osoby niepełnosprawnej, który wypełnia, zamieszkując z nią we wspólnym gospodarstwie domowym, jednocześnie się nią opiekując i częściowo utrzymując.


Wnioskodawca podkreśla, że jego rodzice nie opiekują się niepełnosprawnym bratem ze względu na podeszły wiek oraz zły stan zdrowia. Dlatego jego zdaniem to on, jako jedyny opiekun prawny, powinien móc przejąć pełnię praw przysługujących rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Jednym z takich przywilejów jest właśnie ulga prorodzinna bez względu na wiek pociechy. Organ podatkowy przychylił się do prośby wnioskodawcy, potwierdzając jego prawo do skorzystania z preferencyjnej ulgi.


Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w swoim orzeczeniu powołał się na art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W punkcie 2 wyżej wymienionego artykułu ustawodawca stwierdził, że ulga prorodzinna na każde małoletnie dziecko przysługuje m. in. osobie, która w roku podatkowym pełniła funkcję opiekuna prawnego oraz jeżeli dziecko z nią zamieszkiwało. Natomiast na podstawie art. 27f ust. 6 ustawy opdof, przepis ten stosuje się również w odniesieniu do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, które na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy opdof, otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Dotyczy to opiekunów, którzy wykonują ciążący na nich obowiązek alimentacyjny lub sprawują funkcję rodziny zastępczej.


W interpretacji przypomniano także, że obowiązek alimentacyjny oraz dostarczanie środków niezbędnych do życia obciąża krewnych w linii prostej (osoby pochodzące jedna od drugiej) oraz rodzeństwo na podstawie art. 128 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl