Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 313 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

65 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Ulga dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Fiskus...
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga dla osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Fiskus im odpuści

Podziel się tym artykułem:   

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie potwierdziło, że opiekunowie prawni prowadzący rodzinne domy dziecka mają prawo do odliczania ulgi z tytułu wychowywania dziecka.


Jeden z posłów w zapytaniu nr 10300/11 z 8 lipca 2011 roku wskazał, że urzędy skarbowe odmawiają prawa do ulgi podatnikom prowadzącym rodzinne domy dziecka, mimo spełnienia przez nich warunków zapisanych w art. 27f ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że obecnie rodzinne domy dziecka mają status placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego.
 

Dlatego organy podatkowe traktują je tak samo, jak pozostałe całodobowe placówki, zapewniające utrzymanie małoletnim w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych. Dzieje się tak pomimo że rodzinne domy dziecka mają charakter bardziej rodzinny niż instytucjonalny. Resort zgodził się więc ze stanowiskiem parlamentarzysty i powołaniem się przez niego na wyżej wymieniony art. ustawy opdof.
 

Po analizie przepisów ustawy opdof Ministerstwo Finansów uznało, że opiekun prawny zamieszkujący z dzieckiem ma prawo do skorzystania z omawianej ulgi za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym sprawował on opiekę. Resort wyjaśnił, że jednoczesne pełnienie funkcji opiekuna prawnego i sprawowanie opieki nad dzieckiem w ramach prowadzonej przez opiekuna placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego nie jest okolicznością, która uniemożliwia dokonanie odliczenia.
 

Należy jednak pamiętać, że preferencyjne odliczenie nie przysługuje innym niż rodzinny dom dziecka instytucjom opiekuńczo-wychowawczym, zapewniającym całodobowe utrzymanie dzieciom w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl