
Większość wydatków odliczanych przez podatnika w ramach ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu za 2016 rok należy udokumentować.
Dowodem poniesienia odliczonych w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków może być faktura, potwierdzenie przelewu bankowego, dowód wpłaty na poczcie lub rachunek, o ile zawiera dane identyfikacyjne podatnika i sprzedającego usługę, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty.
Natomiast nie trzeba dokumentować wydatków, które podatnicy mogą odliczyć tylko do limitowanej kwoty 2280 zł. Są to koszty związane z:
Należy jednak pamiętać, że odliczone wydatki trzeba faktycznie ponieść, ponieważ fiskus może zażądać udowodnienia wykonania odliczonej usługi. Organ podatkowy może np. poprosić osobę niewidomą o podanie danych osobowych swojego przewodnika. Następnie podatnik i przewodnik zostaną wezwani do urzędu w celu udzielenia wyjaśnień, które zostaną skonfrontowane.
Dlatego warto dokumentować poniesione wydatki, tak aby w przyszłości uniknąć nieprzyjemności ze strony skarbówki. Jeżeli np. osoba niewidoma korzysta z pomocy przewodnika, powinna w przelewie bankowym opłacającym powyższą usługę zawrzeć jego dane.
W prosty sposób podatnik może rozliczyć się za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy PIT za 2016 rok poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona 8 113 486 zadowolonych Polaków i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Urzędnicy zidentyfikują tożsamość podatnika za pomocą 5 następujących danych: