Ulga prorodzinna za 2018 - kiedy i komu przysługuje w PIT...
FreeImages
Podatnik.Info

Ulga prorodzinna za 2018 - kiedy i komu przysługuje w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Aby poprawnie przeprowadzić odliczenie ulgi na dziecko, należy mieć na uwadze zasady dokonania odpisu i uwzględnienie wartości ulgi w odpowiedniej rubryce deklaracji podatkowej.

 

Ulga prorodzinna 2019 – jak ją odliczyć?

Ulga prorodzinna może przynieść znaczne oszczędności. Podatnik ma możliwość odliczenia jej wartości zarówno od należnego podatku, jak i otrzymać część ulgi w zwrocie na rachunek bankowy. Sytuacja taka może mieć miejsce wtedy, gdy w minionym roku podatnik zanotował zbyt małe wynagrodzenie, aby móc odliczyć całość należnej kwoty. Wartość odpisu, wynikając z ulgi na dziecko musi być zawarta we właściwych rubrykach formularzy PIT-37 i PIT-36.

 

Ulga prorodzinna nie jest powiązana ze statusem materialnym ani cywilnym. Wyjątkiem od tej reguły jest ulga na pierwsze dziecko, której nie otrzyma małżeństwo podatników o łącznych rocznych dochodach powyżej 112 tys. zł (bądź samotny rodzic o dochodach powyżej 56 tys. zł). Wartość ulgi jest niezmienna i zależy wyłącznie od liczby dzieci, objętych odpowiednimi przepisami.

 

  • pierwsze dziecko – 1112,04 zł rocznie (92,67 zł miesięcznie),

  • drugie dziecko – 1112,04 zł rocznie (92,67 zł miesięcznie),

  • trzecie dziecko – 2000,04 zł rocznie (166,67 zł miesięcznie),

  • czwarte dziecko – 2700 zł rocznie (225,00 zł miesięcznie).

Więcej o uldze na dziecko

 

Ulga prorodzinna za 2018 – kiedy możesz ją uwzględnić w deklaracji PIT 2019?

Aby móc skorzystać z upustu podatkowego, który oferuje ulga prorodzinna, podatnik musi sprawować opiekę rodzicielską, prawną (lub jako rodzina zastępcza) nad niepełnoletnim dzieckiem. Jeśli rzeczonemu dziecku przysługuje renta socjalna bądź dodatek pielęgnacyjny, ulga prorodzinna nie wygasa wraz z pełnoletnością. Możliwość otrzymania odpisu na dziecko ulega przedłużeniu w sytuacji, w której pełnoletnie dziecko (poniżej 25. roku życia) uczy się w placówce spełniającej kryteria szkolnictwa wyższego.

 

Ulga prorodzinna jest jednym z najczęściej uzupełnianych odpisów w programie PIT PRO 2018/2019. Aplikacja ta ułatwia podatnikowi błyskawiczne uwzględnienie wysokości ulgi w treści składanej deklaracji podatkowej. Uzupełnienie formularza wraz z załącznikami owocuje wówczas stworzeniem odpowiedniego jednolitego pliku kontrolnego, który można przesłać bezpośrednio na serwery Ministerstwa Finansów za pomocą kilku kliknięć. Wybierz program PIT PRO 2018/2019 i rozlicz PIT online najprostszym możliwym sposobem!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na dziecko 2019 tylko dla osób sprawujących władzę rodzicielską?