Ulga prorodzinna według nowych zasad
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga prorodzinna według nowych zasad

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kto straci prawo do ulgi prorodzinnej?

Ulga podatkowa na dziecko przestanie przysługiwać rodzicom, których dochód w roku podatkowym przekroczy kwotę 112 tys. zł i posiadają oni tylko jednego potomka. Należy pamiętać, że limit dotyczy łącznych zarobków obojga małżonków.

Natomiast w 2014 r. w rozliczeniu dochodów za 2013 r. nie zmieni się sytuacja podatników mających dwoje dzieci. Oznacza to, że tak jak dotychczas bez względu na wysokość osiąganych dochodów będzie im przysługiwać ulga w wysokości 92,67 zł za każdy miesiąc opieki nad dzieckiem (czyli 1112,04 zł za cały rok, jeżeli rodzice wychowywali pociechę przez wszystkie 12 miesięcy roku podatkowego).

Jeżeli przysługuje Ci ulga prorodzinna to w prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 00 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj!
Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.

Polska chce wzmocnić politykę prorodzinną

Ustawodawca zmieniając dotychczas obowiązujące zasady przyznawania ulgi na dziecko argumentował, że mają się one przyczynić do intensywnego prowadzenia przez państwo polityki prorodzinnej. Celem takiego postępowania jest wzrost liczby urodzeń w Polsce, ponieważ demografowie od kilku lat alarmują o pogarszającym się stanie przyrostu naturalnego (różnica pomiędzy liczbą urodzeń żywych a liczbą zgonów) w naszym kraju. Zgodnie z ostatnimi danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, za dwa lata umrze więcej osób niż się urodzi.

Kwota ulgi na dziecko zależna od liczby potomstwa

Od przyszłego roku aż o 50 proc. zwiększy się kwota ulgi na trzecie dziecko. Wyniesie 139,01 zł miesięcznie, czyli zgodnie z art. 27f ust. 2 pkt 3 ustawy o PIT - 1/4 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Oznacza to, że rodzice będą mogli odliczyć 1668,12 zł za 12 miesięcy wychowywania dzieci bez względu na wysokość swoich zarobków. Do tej pory podatnicy z trójką dzieci mogli odliczyć maksymalnie 3336,12 zł, a teraz ta kwota zwiększy się o 556 zł w skali roku.

Ponadto od 2013 r. ulga na czwarte i każde kolejne dziecko wyniesie 185,34 zł miesięcznie, co zgodnie z ustawą stanowi 1/3 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Roczna kwota ulgi to 2224,08 zł bez względu na wysokość uzyskanych dochodów.

Źródło: Obliczenia własne Podatnik.info na podstawie ustawy o PIT.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaką kwotę podatnik może odliczyć w ramach ulgi prorodzinnej? Zależy jaką liczbę dzieci posiada