Ulga na krew na łakomy kąsek do odliczenia dla...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga na krew na łakomy kąsek do odliczenia dla podatników. Ale podlega ustawowemu limitowi

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jaki jest limit odliczenia darowizny na krew?


Podatnik musi pamiętać, że skorzystanie z ulgi na krew, łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Z kolei w przypadku ryczałtowców 6 proc. przychodu wykazanego w deklaracji podatkowej.


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.


Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.


Przykład: Kiedy następuje przekroczenie ustawowego limitu 6 proc. dochodu?


Pani Anna w 2015 roku uzyskała dochód z pracy w wysokości 55 tys. zł. Przekazała bezpłatnie 2,7 litra krwi. Oznacza to, że wartość darowizny z tytułu honorowego krwiodawstwa wyniosła 351 zł (2,7 litra x 130 zł). Jednocześnie w 2015 r. podatniczka przeznaczyła także darowiznę na cele kultu religijnego w kwocie 3 tys. zł.


Nasuwa się pytanie, czy więc całą sumę – zarazem darowiznę z tytułu ulgi na krew, jak i wspomożenia kościoła będzie mogła odliczyć od dochodu (przychodu)?


Nie. Ponieważ łączna kwota rozdysponowanych darowizn z tytułu honorowo przekazanej krwi, jak i na cele kultu religijnego, wynosząca 3351 zł (351 zł + 3 tys. zł) jest wyższa niż ustawowy limit 6 proc. dochodu uzyskanego przez panią Annę – czyli 3,3 tys. zł (6 proc. z 55 tys. zł).


Oznacza to, że Pani Anna może pomniejszyć osiągnięty w 2015 r. dochód do wysokości ograniczenia przewidzianego w ustawie, czyli o kwotę 3,3 tys. zł. Ale należy pamiętać, że jednocześnie musi spełnić inne warunki uprawniające do odliczenia. Z kolei pozostałą część kwoty, czyli 51 zł - nie można odliczyć w rocznym PIT za 2016 r.


Źródło: Ministerstwo Finansów


Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jeżeli twoje dziecko pracowało w wakacje, to i tak niekiedy możesz odliczyć ulgę prorodzinną