Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Ulga na krew na łakomy kąsek do odliczenia dla...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga na krew na łakomy kąsek do odliczenia dla podatników. Ale podlega ustawowemu limitowi

Jaki jest limit odliczenia darowizny na krew?


Podatnik musi pamiętać, że skorzystanie z ulgi na krew, łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Z kolei w przypadku ryczałtowców 6 proc. przychodu wykazanego w deklaracji podatkowej.


W prosty sposób można to zrobić za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.


Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.


Przykład: Kiedy następuje przekroczenie ustawowego limitu 6 proc. dochodu?


Pani Anna w 2015 roku uzyskała dochód z pracy w wysokości 55 tys. zł. Przekazała bezpłatnie 2,7 litra krwi. Oznacza to, że wartość darowizny z tytułu honorowego krwiodawstwa wyniosła 351 zł (2,7 litra x 130 zł). Jednocześnie w 2015 r. podatniczka przeznaczyła także darowiznę na cele kultu religijnego w kwocie 3 tys. zł.


Nasuwa się pytanie, czy więc całą sumę – zarazem darowiznę z tytułu ulgi na krew, jak i wspomożenia kościoła będzie mogła odliczyć od dochodu (przychodu)?


Nie. Ponieważ łączna kwota rozdysponowanych darowizn z tytułu honorowo przekazanej krwi, jak i na cele kultu religijnego, wynosząca 3351 zł (351 zł + 3 tys. zł) jest wyższa niż ustawowy limit 6 proc. dochodu uzyskanego przez panią Annę – czyli 3,3 tys. zł (6 proc. z 55 tys. zł).


Oznacza to, że Pani Anna może pomniejszyć osiągnięty w 2015 r. dochód do wysokości ograniczenia przewidzianego w ustawie, czyli o kwotę 3,3 tys. zł. Ale należy pamiętać, że jednocześnie musi spełnić inne warunki uprawniające do odliczenia. Z kolei pozostałą część kwoty, czyli 51 zł - nie można odliczyć w rocznym PIT za 2016 r.


Źródło: Ministerstwo Finansów


Podatnik.info

Loading Comments
Zainteresuje cię także