
Ulga na dziecko jest jedną z najpopularniejszych ulg. Dotyczy ona każdego kolejnego dziecka, a jej wartość rośnie proporcjonalnie do ilości członków rodziny. Decydując się jednak na odliczenie ulgi prorodzinnej, trzeba pamiętać o spełnieniu kilku ściśle określonych zasad.
Ulga na dziecko może zostać rozliczona przy pomocy programu PIT, który pomoże rodzicom w błyskawicznym wypełnieniu należnym im ulg.
Ulga na dziecko w rozliczeniu za rok 2018 przewiduje możliwość odliczenia ulgi nie tylko od kwoty podatku. Rodzice mogą się również ubiegać o zwrot niewykorzystanej ulgi w gotówce bądź na rachunek bankowy. Sytuacja taka może mieć miejsce w sytuacji, w której podatnik nie był w stanie odliczyć ulgi ze względu na m. in. niskie wynagrodzenie. Należna kwota musi zostać wykazana w odpowiednich miejscach deklaracji PIT-36 oraz PIT-37.
Omawiana ulga na dziecko przysługuje na każde dziecko, które spełnia wymogi przewidziane w ustawie. Wyliczona kwota zostaje potrącona od należnego podatku, co przyczynia się do znacznej oszczędności dla rodziców.
W składanym w 2020 r. zeznaniu podatnik może wnioskować o odliczenie z tytułu ulgi prorodzinnej:
Ulga na dziecko dotyczy dzieci niepełnoletnich, nad którymi podatnik sprawował opiekę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, bądź sprawował opiekę w ramach rodziny zastępczej. Ulga na dziecko nie jest ograniczona wiekowo, jeśli dziecko otrzymuje dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Ulga prorodzinna obowiązuje również w sytuacji, w której pełnoletnie dziecko poniżej 25 roku życia uczęszcza do szkoły, która spełnia regulacje przepisów dot. systemu oświaty oraz szkolnictwa wyższego.
Ulga na dziecko może być uwzględniona w dochodach obojga rodziców. Kwota ulgi prorodzinnej może być odliczana od podatku obojga w równych częściach, lub przy wykorzystaniu dowolnie zaproponowanych przez nich proporcji, o ile łączna wartość nie przekracza należnej ulgi.
Odliczenia nie można zastosować, jeśli w przypadku dochodów rodziców lub opiekunów stosuje się przepisy dotyczące m. in. opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w sposób liniowy bądź ryczałtowy. Rozliczenia może zostać dokonane wyłącznie przez podatnika, tj. ulga prorodzinna nie może zostać wykazana w deklaracji z zakładu pracy.
Ulga na dziecko może zostać wykazana przy pomocy programu PIT. Aplikacja umożliwia odliczenie ulgi prorodzinnej za każde spełniające wymogi dziecko, oraz pomoże użytkownikowi w wypełnieniu obowiązującej go e-deklaracji. Podatnik będzie mógł również wysłać swoją uzupełnioną deklarację przez internet, lub wydrukować w celach archiwizacyjnych bądź rozliczenia osobistego.
Źródło: Justyna Nowak