Ulga na dziecko? Czasami nawet na dorosłe
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga na dziecko? Czasami nawet na dorosłe

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ulga z tytułu wychowywania dzieci (zwana inaczej ulgą prorodzinną) przysługuje obojgu rodzicom, gdy wychowują dziecko od momentu urodzenia do 25. roku życia. Jeśli osiągnie ono pełnoletniość, to musi posiadać status ucznia, o ile opiekunowie chcą uzyskać ulgę prorodzinną. Kwota ulgi za cały rok podatkowy wynosi 1112,04 zł (92,67 zł za jeden miesiąc opieki) na każde dziecko. Wnioskując o nią, trzeba pamiętać o konieczności dołączenia do zeznania podatkowego formularza PIT-O.


Zarobki naszego dziecka mają znaczenie dopiero wtedy, gdy staje się ono pełnoletnie. W przypadku pracy niepełnoletniego, nie musimy przejmować się wysokością jego wynagrodzenia. Ważne jest, abyśmy byli jego prawnym opiekunem, a dziecko pozostawało pod naszą opieką we wspólnym gospodarstwie domowym. Zasady rocznego rozliczania się z fiskusem są takie same, jak w przypadku ulgi z tytułu samotnego wychowywania dziecka.

A więc, kiedy dochody latorośli pochodzą m. in. z pracy, stypendiów oraz z przedmiotów oddanych jej do swobodnego użytku, wypełniamy za nią osobny PIT-37 i podpisany w jej imieniu składamy do właściwego urzędu skarbowego. Z kolei w sytuacji czerpania korzyści z innych źródeł niż wyżej wymienione, rodzice doliczają zarobki dziecka do swoich i wykazują je w zeznaniu rocznym na formularzu PIT-36 i PIT-M.


Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, zarobki małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Tak stanowi art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o PDOF.

Natomiast w sytuacji ukończenia przez dziecko 18.roku życia, z punktu widzenia rozliczenia rocznego i ulgi prorodzinnej, znaczenie ma wysokość zarobków oraz źródło ich pochodzenia.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!