Ulga na dziecko 2019 tylko dla osób sprawujących władzę...
FreeImages
Podatnik.Info

Ulga na dziecko 2019 tylko dla osób sprawujących władzę rodzicielską?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Aby rozliczyć poprawnie ulgę na dziecko warto użyć specjalnego programu PIT 2019. Program ułatwi wypełnienie zeznania podatkowego oraz szybko i sprawnie prześle gotowy PIT do urzędu skarbowego.

  

Program PIT 2019 – komu należy się ulga na dziecko?

Zgodnie z przepisami podatkowymi ulga prorodzinna przysługuje rodzicom, którzy wykonują władzę rodzicielską, rodzicom zastępczym oraz opiekunom prawnym – jeżeli dziecko z nimi mieszka. Dodatkowo z odliczenia mogą skorzystać rodzice, którzy:

  • wychowują dziecko, któremu został przyznany dodatek pielęgnacyjny lub renta socjalna (bez względu na wiek dziecka),

  • sprawują opiekę nad dzieckiem, które osiągnęło pełnoletność, jednak kontynuuje edukację (do 25 r.ż.)

W związku z tym z ulgi prorodzinnej nie skorzystają osoby, którym odebrano władzę rodzicielską, a także opiekunowie prawni – jeżeli dziecko nie mieszka z nimi. Oprócz tego z odliczenia nie będą mogli skorzystać podatnicy, którzy:

  • uzyskują dochody opodatkowane 19% stawką,

  • uzyskują przychody z prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowane na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego.

Jeżeli mamy jakieś wątpliwości dotyczące rozliczenia ulgi na dziecko, możemy skorzystać z programu PIT 2019. Regularne aktualizacje sprawiają, że program PIT 2019 jest zgodny z najnowszymi przepisami i rozporządzeniami Ministerstwa Finansów, dzięki temu unikniemy błędów i pomyłek w formularzu. Program automatycznie podpowiada, który załącznik wypełnić, aby rozliczyć przysługujące nam ulgi.

  

Ulga prorodzinna – ile wynosi kwota odliczenia?

Kwota, jaką możemy odliczyć od podatku, uzależniona jest od liczby dzieci, które pozostają pod naszą opieką. Program PIT 2019 podpowie, jakie wartości możemy wykazać w zeznaniu podatkowym, a są to odpowiednio:

  • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),

  • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),

  • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),

  • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 700 zł).

  

Kto rozlicza ulgę prorodzinną w przypadku rozstania rodziców?

Jeśli rodzice się rozstaną, ulga prorodzinna podlega podziałowi. W praktyce oznacza to, że opiekunowie prawni dziecka mogą odliczyć ulgę po połowie, lub w zależności od ustaleń miedzy sobą w określonej proporcji (np. 20/80). W przypadku skonfliktowanych rodziców rozliczenie ulgi prorodzinnej może okazać się trudniejsze. Każdy z opiekunów może wskazywać sprawowanie władzy rodzicielskiej zgodnie z ilością rzeczywistych dni, w jakich pełnił opiekę nad dzieckiem lub zgodnie z wyrokiem sądu.  

  

Co w przypadku, gdy zeznania podatkowe rodziców i naliczone ulgi się nie zgadzają?

Według informacji Ministerstwa Finansów rozliczenia ulgi prorodzinnej przez rozwiedzionych rodziców są dokładnie weryfikowane. Podatnicy bardzo często są wzywani do złożenia pisemnego oświadczenia dotyczącego zaangażowania w wychowanie i rozwój dziecka. Dodatkowo mogą być poproszeni o okazanie dokumentów dotyczących opieki nad dzieckiem np. wyroku sądu rodzinnego.

  

Program PIT 2019 a rozliczenie ulgi prorodzinnej

W lutym tego roku została uruchomiona platforma „Twój e-PIT” przygotowana przez Ministerstwo Finansów oraz KAS. Usługa automatycznie nalicza – jako jedną z niewielu –  ulgę prorodzinną, jednak jedynie do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. W przypadku, gdy dziecko przyszło na świat w 2018, jego dane oraz liczbę miesięcy, za które przysługuje nam ulga, należy wpisać samodzielnie.  Jeśli dziecko, nad którym sprawujemy opiekę, jest pełnoletnie i kontynuuje naukę, „Twój e -PIT” nie uwzględni takiego odliczenia. W takiej sytuacji trzeba będzie wprowadzić te informacje ręcznie.

  

Aby uniknąć nieścisłości i pomyłek, warto złożyć deklarację podatkową z pomocą programu PIT 2019 – to bardzo intuicyjne oprogramowanie, dzięki któremu łatwo i szybko rozliczymy nasz PIT i prześlemy go do urzędu skarbowego

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga prorodzinna za 2018 - kiedy i komu przysługuje w PIT 2019?