Ulga na dzieci – jakie warunki są niezbędne do...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga na dzieci – jakie warunki są niezbędne do odliczenia?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z kolei liczba dzieci, na które odliczono ulgę wyniosła 5,82 mln obywateli. A przeciętna kwota zwrotu na podatnika osiągnęła kwotę 1 374 zł, a na dziecko 949 zł. Łącznie z tej preferencji skorzystało niemal 17 proc. podatników. Czyli praktycznie niemal co piąty obywatel Polski. Czy łączna kwota odliczenia tzw. ulgi prorodzinnej w wysokości około 5,5 mld zł jest wysoka?


Raczej nie. Wręcz jest śmieszna. Biorąc pod uwagę niektóre fakty. Np. miesięczne utrzymanie jednego więźnia w Polsce pochłania kwotę około 2 tys. zł miesięcznie. Rocznie jakieś 2,4 mld zł. Za to do górniczych emerytur rząd dopłaca około 7 mld zł rocznie. To już niemal 9,5 mld zł rok w rok. Ale takie wyliczanki można kontynuować w nieskończoność.


Pora na fakty. Dlatego kto może, powinien skorzystać z odliczenia ulgi na dzieci. W prosty sposób można to zrobić np. za pomocą całkowicie bezpłatnego programu PIT pro 2014/2015. Zwłaszcza, że w tym roku po raz kolejny zmieniły się przepisy w tym zakresie. Ale tylko dla osób posiadających trójkę, czwórkę lub więcej dzieci. Wszystko to w wyniku podpisanej przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Kto może odliczyć ulgę na dzieci?


Ulga prorodzinna jest skierowana do rodziców rozliczających się według skali podatkowej. Czyli w 90 proc. zgodnie z rachunkiem prawdopodobieństwa wykonujących pracę na tzw. etacie (zeznania PIT-36 lub PIT-37). Należy pamiętać o dołączeniu koniecznego załącznika PIT/O.


Zgodnie z ustawą ulga przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym - jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje, a także rodzicom zastępczym. Pozbawia to więc w praktyce prawa do preferencji rodziców pozbawionych praw rodzicielskich oraz opiekunów prawnych niezamieszkujących z pociechą.


Ulga prorodzinna jest skierowana do podatników, wychowujących dzieci:

  • małoletnie,
  • bez względu na ich wiek, jeśli otrzymywały zasiłek (dodatek)pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy albo szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie.
     

W obliczeniu wysokości ulgi prorodzinnej w zależności od liczby posiadanych dzieci oraz wysokości dochodów pomoże program PIT pro 2014/2015.


Podatnik.info


Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Już przy rozliczeniu za rok 2014 można stosować nową ulgę na dzieci