Ulga na dzieci a niepełnosprawne rodzeństwo. Kiedy można...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga na dzieci a niepełnosprawne rodzeństwo. Kiedy można ją odliczyć?

Podatnik w swoim zapytaniu do Izby Skarbowej zwrócił się z pytaniem, czy składając wraz z żoną zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 za 2010 rok może odliczyć ulgę prorodzinną z tytułu opieki nad swoim pełnoletnim, całkowicie ubezwłasnowolnionym bratem w wysokości 1112,04 zł.


Wnioskodawca mieszka z żoną, matką oraz ubezwłasnowolnionym bratem, którego jest jedynym opiekunem prawnym. Brat otrzymuje rentę socjalną z ZUS oraz zasiłek pielęgnacyjny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i ze względu na stan zdrowia nie uzyskuje żadnych przychodów. Na wnioskodawcy ciąży ponadto obowiązek alimentacyjny, jako na jedynym bracie osoby niepełnosprawnej, który wypełnia, zamieszkując z nią we wspólnym gospodarstwie domowym, jednocześnie się nią opiekując i częściowo utrzymując.


Wnioskodawca podkreśla, że jego rodzice nie opiekują się niepełnosprawnym bratem ze względu na podeszły wiek oraz zły stan zdrowia. Dlatego jego zdaniem to on, jako jedyny opiekun prawny, powinien móc przejąć pełnię praw przysługujących rodzicom niepełnosprawnych dzieci. Jednym z takich przywilejów jest właśnie ulga prorodzinna bez względu na wiek pociechy. Organ podatkowy przychylił się do prośby wnioskodawcy, potwierdzając jego prawo do skorzystania z preferencyjnej ulgi.


Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w swoim orzeczeniu powołał się na art. 27f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W punkcie 2 wyżej wymienionego artykułu ustawodawca stwierdził, że ulga prorodzinna na każde małoletnie dziecko przysługuje m. in. osobie, która w roku podatkowym pełniła funkcję opiekuna prawnego oraz jeżeli dziecko z nią zamieszkiwało. Natomiast na podstawie art. 27f ust. 6 ustawy opdof, przepis ten stosuje się również w odniesieniu do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, które na podstawie art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy opdof, otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Dotyczy to opiekunów, którzy wykonują ciążący na nich obowiązek alimentacyjny lub sprawują funkcję rodziny zastępczej.


W interpretacji przypomniano także, że obowiązek alimentacyjny oraz dostarczanie środków niezbędnych do życia obciąża krewnych w linii prostej (osoby pochodzące jedna od drugiej) oraz rodzeństwo na podstawie art. 128 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także