Ulga na dzieci 2017 – jak z niej skorzystać? Na razie...
arjan wiegel/http://skroc.pl/bb339/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/45f57
Podatnik.info

Ulga na dzieci 2017 – jak z niej skorzystać? Na razie superpodatek jej nie grozi

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

PIT, ZUS i NFZ do lamusa


Dziś Henryk Kowalczyk, Minister Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, który jest określany mianem twórcy programu gospodarczego Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział, że rząd od 1 stycznia 2018 roku ma zamiar wprowadzić w życie tzw. superpodatek. Zgodnie z założeniami, takie rozwiązanie miałoby zastąpić PIT, składki na ZUS oraz NFZ. Tak, aby podatnik, zamiast tak jak dotychczas odrębnych trzech, płacił na rzecz fiskusa jedną daninę (tzw. superpodatek). Jak przekonuje partia rządząca, takie rozwiązanie ma zarówno uprościć system podatkowy, jak i zmniejszyć obciążenia wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. 


Jakie dokładnie zmiany ma wprowadzić w życie podatników planowana przez rząd Beaty Szydło reforma? W dużym skrócie prezentuje to poniższy film:


Jednak powyższe zamiary rządu pozostają na razie w sferze planów. Jak zapowiada Henryk Kowalczyk, w ciągu najbliższych kilku tygodni zostanie przedstawiony szczegółowy projekt tzw. superpodatku. Ale najwcześniej nowa danina zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że w rozliczeniu dochodów uzyskanych w 2016 roku, podatnicy będą mogli skorzystać w 2017 roku z preferencji podatkowych na dotychczasowych zasadach. Takich, jak m. in. ulga na dzieci. Jak zapewnia PiS, ulga prorodzinna nawet po reformie, ma nadal obowiązywać w rozliczeniu PIT.

Dlaczego rząd planuje tak radykalne zmiany w systemie podatkowym? Jak przekonywał kilka miesięcy temu Henryk Kowalczyk w wywiadze dla RMF FM, m. in po to, aby zwiększyć kwotę wolną od podatku do sumy 8 tys. złotych.  


Ulga na dzieci za 2016 r. – skala a ryczałt


Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, z ulgi mogą skorzystać osoby, które rozliczają się z fiskusem według skali podatkowej (stawki 18 oraz 32 proc.), czyli składający roczną deklarację podatkową na druku PIT-36 (działalność gospodarczą) lub PIT-37 (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło).


Jednakże pod pewnymi warunkami, z ulgi na dzieci w rozliczeniu dochodów za 2016 r. mogą skorzystać także ryczałtowcy lub przedsiębiorcy rozliczający się według 19 proc. stawki (tzw. podatek liniowy). Stanie się tak, jeśli oprócz dochodów opodatkowanych ryczałtem (np. najem, poddzierżawa, działalność gospodarcza) bądź podatkiem liniowym, uzyskują również przychody opodatkowane według skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę).


Ulga na dzieci a PIT Pro 2016/2017 a portal podatkowy


Brzmi skomplikowanie? Rodzice w prosty sposób mogą odliczyć ulgę na dzieci za 2016 r. za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pomocą portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok.
     

Rodzic, opiekun prawny, rodzic zastępczy – dla kogo ulga na dzieci?


Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą, ulga przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym – jeżeli dziecko z nimi zamieszkuje, a także rodzicom zastępczym. Oznacza to, że z tej preferencji mogą skorzystać podatnicy, którzy w 2016 roku wychowywali dzieci:

  • małoletnie,
  • bez względu na ich wiek, jeśli otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25. roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu wg skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych 19 proc. stawką podatku w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, z wyjątkiem renty rodzinnej.


Należy pamiętać, że ulga nie przysługuje rodzicom pozbawionym władzy rodzicielskiej oraz opiekunom prawnym, z którymi dziecko nie zamieszkuje.
 

„To absurd i nieporozumienie”. „Nikt tego nie wprowadzi w życie, nawet gdyby wygrał wybory”


Czy wprowadzenie tzw. superpodatku diametralnie wpłynie na uproszczenie polskiego systemu podatkowego i zwiększy wpływy z tego tytułu do budżetu państwa? Duże wątpliwości co do tego, jeszcze przed wygraniem przez PiS wyborów, we wrześniu ubiegłego roku wyraził prof. Witold Modzelewski – były wiceminister finansów oraz twórca Instytutu Studiów Podatkowych.


W poniższej wypowiedzi prof. Modzelewski określił plany likwidacji składek ZUS oraz NFZ, a następnie połączenie ich z PIT w jedną daninę, jak sam delikatnie stwierdza „nieporozumienie” i „absurd”. Co więcej, z przekonaniem stwierdził wówczas: „Nikt tego nie wprowadzi w życie, nawet gdyby wygrał wybory” (którakolwiek partia – przyp. red.). Doradca podatkowy argumentuje, że wiązałoby się to z dużymi komplikacjami prawnymi, których efekt niekoniecznie przełoży się na większe wpływy budżetowe.Podatnik.info
 

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Już przy rozliczeniu za rok 2014 można stosować nową ulgę na dzieci