Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Ulga internetowa a korzystanie z sieci w kafejce
http://sxc.hu/

Ulga internetowa a korzystanie z sieci w kafejce

Wiele osób korzystających z internetu w specjalnie do tego celu przystosowanych kafejkach zastanawia się, czy wydatki z tego tytułu można odliczyć w zeznaniu PIT. Jest to możliwe, ale należy spełnić kilka warunków.

W rozliczeniu za 2011 r. można odliczyć wydatki z tytułu użytkowania internetu nie tylko w miejscu zamieszkania, ale także za pośrednictwem telefonów komórkowych, bezprzewodowych modemów w laptopach lub kafejkach internetowych. Wysokość odliczenia nie może przekroczyć kwoty 760 zł.

>>>Podatniku! Rozlicz się z fiskusem za pomocą programu PIT PRO 2012<<<

Dlaczego fiskus nie uznaje paragonów?

Podatnicy chcący w ramach ulgi internetowej odliczyć wydatki z tytułu użytkowania sieci w kafejce muszą przede wszystkim pamiętać o posiadaniu dokumentacji potwierdzającej korzystanie z takiej usługi. Należy pamiętać, że paragon wystawiony przez sprzedawcę nie pozwoli nam skorzystać z powyższej preferencji. Stanie się tak dlatego, ponieważ nie spełnia on kryteriów zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, m. in. nie zawiera danych kupującego.

Należy poprosić sprzedawcę o wystawienie rachunku lub faktury VAT

Dokumentami potwierdzającymi skorzystanie z internetu w kafejce i jednocześnie uznawanymi przez fiskusa są rachunek lub faktura VAT. Spełniają one ustawowe kryteria pozwalające odliczyć ulgę internetową. Zawierają dane sprzedającego i kupującego, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty. Dlatego aby móc skorzystać z ulgi, należy poprosić sprzedawcę o wystawienie jednego z dwóch wyżej wymienionych dokumentów.

Jakie obowiązki ma sprzedawca?

Podatnik powinien wiedzieć, że jeżeli poprosi sprzedawcę o wystawienie dokumentu potwierdzającego korzystanie z sieci w kafejce internetowej, usługodawca w świetle przepisów prawnych ma obowiązek spełnić jego prośbę. Jeżeli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, to wystawi klientowi fakturę VAT i musi to zrobić w terminie 7 dni. Faktura może mieć formę zarówno papierową, jak i elektroniczną. Podatnik ma także prawo do uzyskania faktury w terminie 3 miesięcy od daty dokonania transakcji. Stanie się tak w sytuacji, jeśli na podstawie paragonu wydanego w dniu sprzedaży zażąda od usługodawcy ewidencjującego na kasie fiskalnej usługi świadczone na rzecz osób fizycznych wystawienie tego rodzaju dokumentu.

Natomiast jeżeli sprzedawca nie jest podatnikiem VAT, na żądanie klienta ma obowiązek wystawić rachunek. Jeśli kupujący usługę poprosi o tego rodzaju dokument w dniu jej wykonania, usługodawca ma 7 dni na spełnienie prośby klienta. Ponadto podatnik może w ciągu 3 miesięcy od daty dokonania transakcji poprosić sprzedawcę o wystawienie rachunku. Wtedy przedsiębiorca ma 7 dni na przygotowanie takiego dokumentu.

O tym w jaki sposób należy odliczyć ulgę internetową możecie przeczytać Państwo TUTAJ.

 

Podatnik.info

Loading Comments