Ulga internetowa 2020 – komu przysługuje? Ekspert...
ulga na internet 2020
Podatnik.info

Ulga internetowa 2020 – komu przysługuje? Ekspert odpowiada

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

 

Ulga na internet 2020/2021

 

Ulga na internet 2020 to jedna z preferencji, z której mogą skorzystać podatnicy ponoszący koszt w związku z wydatkami przeznaczonymi na podłączenie i użytkowanie sieci. Jednocześnie należy podkreślić, że sam fakt posiadania internetu nie wystarcza. Każdy podatnik musi spełniać szereg kryteriów, które wpływają na znaczne ograniczenie liczby potencjalnych beneficjentów. Pojawiły się nawet głosy, że ulga na internet 2020 jest po prostu niemożliwa. Należy jednak podkreślić, że podatnicy nadal mają szansę na skorzystanie z tego odliczenia.

Przepisy obowiązujące w przypadku ulgi internetowej 2020/2021 nie zmieniły się od 1 stycznia 2013 roku. Każdy podatnik musi spełniać trzy podstawowe kryteria, by móc skorzystać z tej preferencji. Po pierwsze ulga na internet 2020 jest limitowana. Oznacza to, że ustawodawca wprowadził kwotę, której nie można przekraczać w przypadku decyzji o odliczeniu. Wynosi ona 760 zł rocznie. Jeżeli wydatki związane z użytkowaniem sieci są wyższe, nie otrzymasz możliwości odliczenia pełnej kwoty nawet mimo udokumentowania kosztów.

ulga na internet 2020

Powyższy warunek nie zawęża jednak grupy potencjalnych beneficjentów. Największe ograniczenia wynikają z przepisów dotyczących terminu skorzystania z preferencji ulga internetowa 2020. Komu przysługuje prawo do obniżenia należności z tytułu podatku dochodowego? Można uznać, że ulga internetowa ma charakter jednorazowy. Każdy podatnik ma prawo z niej skorzystać wyłącznie raz, rok po roku. Mówi o tym szczegółowo ustawa z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350) w art. 26 ust. 1 pkt 6h. Ulga na internet 2020 przysługuje wyłącznie w kolejno po sobie następujących dwóch latach.

Jeżeli podatnik korzystał już wcześniej z ulgi internetowej na tych lub innych zasadach, nie może odliczyć jej po raz kolejny. Trzeci warunek, jaki należy spełniać, dotyczy formy rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Odliczenie internetu 2020 jest możliwe wyłącznie w przypadku deklaracji:

 

 • PIT-36, czyli osoby rozliczające się na zasadach ogólnych, a część dochodów uzyskali bez pośrednictwa płatnika, na przykład prowadząc własną działalność gospodarczą, 
 • PIT-37, czyli podatnicy uzyskujący dochody z tytułu umowy o pracę, zlecenie, emerytury czy renty bez dodatkowych źródeł przychodu,
 • PIT-28, czyli przedsiębiorcy korzystający z formy opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na przykład z tytułu umów najmu, pozarolniczej działalności gospodarczej.

 

Jeżeli nadal masz wątpliwości dotyczące odliczenia internetu 2020, poniżej znajdziesz odpowiedź naszych ekspertów na wybrane pytania zadawane przez użytkowników portalu Podatnik.info.

 

Pytania i odpowiedzi: Odliczenie internetu 2020

 

Pytanie: 1. Czy w 2020 roku mogę odliczyć internet w zeznaniu PIT? Podobno zmieniło się prawo, a ja wciąż trafiam na sprzeczne wiadomości.

Odpowiedź

Odpowiedź na pytanie, czy można odliczyć internet 2020, brzmi: tak. Istnieje taka możliwość, ale jak już wspominaliśmy, nie każdy będzie miał szansę z niej skorzystać. Doniesienia na temat wycofania ulgi na internet 2020 można zdementować najprościej, opierając się na informacjach w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350).

W art. 26 ust. 1 pkt 6a znajdziesz najważniejsze informacje na temat dostępnych ulg i odliczeń. Wśród nich pojawia się również ulga internetowa 2020. Komu przysługuje ta preferencja? Oprócz powyżej wymienionych warunków należy pamiętać o tym, że nie każdy koszt związany z użytkowaniem sieci będzie możliwy do odliczenia.

Podatnik musi wiedzieć, że ulga na internet nie przysługuje z tytułu kosztów wynikających z instalacji, rozbudowy lub modernizacji połączenia, serwisu i obsługi technicznej. Istnieje jednak możliwość odliczenia standardowego kosztu za usługę.

ulga na internet 2020
Pytanie 2. Jak sprawdzić, czy korzystałem z ulgi na internet? Zastanawiam się, czy w tym roku mogę rozliczyć taką ulgę, czy mnie to już nie obowiązuje.

Odpowiedź

Jak sprawdzić, czy korzystałem z ulgi na internet – to pytanie, które zadaje sobie wielu podatników. Odpowiedź na nie znajdziesz w swoich zeznania podatkowych z poprzednich lat. Jeżeli korzystałeś wcześniej z ulgi, w formularzu PIT znajdziesz  z pewnością informacje na ten temat. Jednocześnie należy zaznaczyć, że każdy podatnik ma osobny limit odliczenia.

Osoby, którym zależy na kolejnej uldze, mogą przepisać internet na współmałżonka. Jeżeli ten nie korzysta wcześniej z tej preferencji, a na rachunkach widnieją jego dane, możliwość odliczenia przysługuje na nowo.

 

Ulga na internet 2020/2021 – poznaj swoje prawa!

 

Warto zwrócić uwagę na kilka innych, ważnych informacji. Odliczenie internetu 2020 przysługuje w przypadku korzystania z sieci za pomocą urządzeń mobilnych lub stacjonarnych. Podstawą do preferencji będą więc rachunki od dostawcy za udostępnianie internetu. Należy podkreślić, że podatnicy korzystający z pakietów usług muszą zadbać o wyraźne wyodrębnienie kosztów poniesionych z tytułu opłaty za internet.

ulga na internet 2020

Ulga internetowa 2020 – komu przysługuje? Odpowiedź na to pytanie można podsumować w trzech krótkich zdaniach.

 

 • Jeżeli podatnik nie korzystał do tej pory z tej preferencji, przysługuje mu prawo do odliczenia w 2021 i 2022 roku.
 • Osoby, które odliczyły ulgę w 2020 roku, mają szansę na ulgę jeszcze w 2021 roku.
 • Odliczenie internetu w deklaracji za rok 2020 będzie niemożliwe, jeżeli podatnik skorzystał z ulgi w 2019 roku lub wcześniej.

 

Jeżeli nadal masz wątpliwości dotyczące ulgi na internet lub ogólnie rozliczeń z Urzędem Skarbowym, warto skorzystać z programu Podatnik.info. Dzięki niemu otrzymasz dostęp do wiedzy ekspertów, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

 

 

Podsumowanie: Ulga internetowa 2020 – komu przysługuje?

 

Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących odliczenia internetu 2020:

 

 • Ulga na internet 2020 to preferencja, z której mogą skorzystać osoby korzystające z sieci za pomocą urządzeń mobilnych lub stacjonarnych. Odliczenie dotyczy wydatków nieprzekraczających 760 zł rocznie.
 • Odliczenie internetu 2020 przysługuje osobom składającym: PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.
 • Podatnik ma szansę na odliczenie podatku w dwóch kolejno następujących po sobie latach. Jeżeli chcesz skorzystać z ulgi w 2021 roku, musisz wnioskować o nią po raz pierwszy lub po prostu rok po roku.
 • Jeżeli podatnik wykazał ulgę na internet w 2019 roku, nie będzie miał takiej możliwości w rozliczeniu w 2021 roku.
 • Pamiętaj, że każdy małżonek ma własny, osobny limit dotyczący preferencji. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że dokumenty potwierdzające użytkowanie internetu muszą być na dane podatnika uwzględniającego odliczenie w PIT.
 • Jak sprawdzić, czy korzystałem z ulgi na internet? Najlepiej przejrzeć dotychczas składane deklaracje w poszukiwaniu informacji na ten temat.
 • Pamiętaj, że ulgę na internet możesz rozliczyć w programie do rozliczeń pit Podatnik.info.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rolowanie zaliczek a PIT 2022 – o co chodzi?