Ubezpieczenie samochodu jako koszt uzyskania przychodu
rankomat.pl
Przy współpracy z rankomat.pl

Ubezpieczenie samochodu jako koszt uzyskania przychodu

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Warunkiem musi być zachowanie limitu proporcji, w jakiej pozostaje 20 tys. euro, w stosunku do wartości samochodu wpisanej w polisie.

Koszt uzyskania przychodu auta firmowego

Podstawa prawną jest art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl których część składek na ubezpieczenie samochodu nie może być traktowane jako koszt uzyskania przychodu, w przypadku jeżeli proporcja 20 tys. euro w odniesieniu do wartości auta wpisanej w polisie nie zostanie zachowana. Wymóg limitu obowiązuje jedynie w odniesieniu do samochodów osobowych – warto więc, w myśl optymalizacji kosztów podatkowych dokonywanych w firmie, przejrzeć planowane wydatki. Jeśli chodzi o samochody ciężarowe wspomniana granica nie zobowiązuje – oznacza to, że ubezpieczenie samochodu ciężarowego stanowi koszt uzyskania przychodu rozumianego jako całość, bez znaczenia jest też rodzaj ubezpieczenia.

Jak urząd skarbowy patrzy na ubezpieczenia?

Ograniczeniom podlega ubezpieczenie zależne od wartości pojazdu, co za tym idzie wartość majątku ubezpieczanego powinna widnieć na polisie – taka sytuacja ma miejsce tylko w momencie podpisywania umowy autocasco, co jest równoznaczne z interpretacją ubezpieczenia AC jako podatnemu pod rygor pilnowania wysokości proporcji 20 tys. euro do wartości samochodu. Przy podpisywaniu nowej umowy AC konieczne jest na nowo określenie wartości pojazdu, gdyż nie będzie ona sumą stałą. A co z innymi ubezpieczeniami? Kosztem uzyskania przychodu są składki płacone na ubezpieczenie OC NNW i ASS jako te niezależne od wartości pojazdu – ustawodawca nie wskazuje wprost nazw, jednak specjaliści podatkowi twierdzą, że taka interpretacja jest zgodna z literą prawa.

Naprawa samochodu jako koszt uzyskania przychodu

Aby naprawa samochodu była objęta definicją kosztu uzyskania przychodu, auto firmowe musi posiadać wykupione ubezpieczenie dobrowolne AC. Jak widać, interpretacja przepisów podatkowych nie jest łatwa – przy optymalizacji kosztów prowadzenia firmy warto przyjrzeć się bliżej posiadanej flocie aut. Ubezpieczenie autocasco może się stać przyczynkiem do poczynienia realnych oszczędności w każdej firmie, w której korzysta się z wielu aut. Z kolei dla osób indywidulanych, które chcą wykupić AC, bardzo wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Wysokość ceny autocasco w połączeniu z obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej OC, może okazać się pozytywnym zaskoczeniem.

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Koszty uzyskania przychodu 2020 i koszty podwyższone – jaka kwota Ci przysługuje w 2021?