Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 313 głosów
18%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

57 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

65 głosów
61%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

191 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Tylko 20 proc. firm planuje zatrudniać nowych pracowników
KS
http://sxc.hu/

Tylko 20 proc. firm planuje zatrudniać nowych pracowników

Podziel się tym artykułem:   

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 57 proc. firm pozostawi zatrudnienie na obecnym poziomie, wzrost planuje 21 proc., a redukcję 17 proc. - wynika z ostatniego badania agencji Randstad.

Polscy pracodawcy obawiają się kolejnej fali recesji i są ostrożni w deklarowaniu wzrostu zatrudnienia oraz wynagrodzeń - ocenia Małgorzata Rusewicz, dyrektorka departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Wyższa składka rentowa niepokoi pracodawców

Obawiam się, że gdyby badanie przeprowadzone zostało po expose premiera Donalda Tuska, odpowiedzi pracodawców byłyby jeszcze bardziej pesymistyczne. Przewidywane wzrost kosztów pracy w związku z deklarowanym podwyższeniem składki rentowej o 2 proc. po stronie pracodawców, brak propozycji kontynuacji rozwiązań z ustawy antykryzysowej i planowane działania na rzecz ograniczenia deficytu finansów publicznych spowodowały zwiększenie obaw przedsiębiorców o przyszłość.

Podwyżki dla specjalistów

Już dziś z danych GUS wynika, że część przedsiębiorstw planuje zwolnienia grupowe. Badania potwierdzają tę tendencję wskazując, że 17 proc. firm przewiduje zmniejszenie zatrudnienia. Niewielka grupa firm planuje podwyżki, głównie będą to prawdopodobnie przedsiębiorstwa inwestujące w rozwój. Podwyżek spodziewać się można wśród specjalistów, którzy są najbardziej poszukiwani na rynku, m. in. z branży ICT.

Pożądane zmiany w organizacji czasu pracy

Wyniki badania wskazują na potrzebę podjęcia działań, które nie tylko ograniczą deficyt finansów publicznych, ale również będą stymulować firmy do rozwoju i zwiększania liczby miejsc pracy. Niezbędne jest w związku z tym, np. wprowadzenie do Kodeksu pracy zmian w organizacji czasu pracy. Chodzi o rozwiązania, które w czasach spowolnienia gospodarczego są najskuteczniejsze w walce z bezrobociem i umożliwiają sprawne funkcjonowanie biznesu - podsumowuje Małgorzata Rusewicz.

 

Źródło: PKPP Lewiatan

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl