Tylko miesięczne lokaty firmowe wygrywają z indywidualnymi
http://sxc.hu/

Tylko miesięczne lokaty firmowe wygrywają z indywidualnymi

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Nowe przepisy dotyczące lokat z dzienną kapitalizacją odsetek, które zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego od 31 marca nie będą już pozwalały na uniknięcie 19-proc. podatku Belki, nie będą miały większego znaczenia dla lokat zakładanych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Banki traktują bowiem zysk z tego typu lokat jako przychód z działalności gospodarczej, w związku z czym i tak nie potrącały od niego podatku Belki. Oznacza to, że przedsiębiorca musi opodatkować zysk z takiej lokaty we własnym zakresie, uwzględniając go w dokumentacji księgowej swojej firmy.

>>>Przedsiębiorco! Rozlicz się z fiskusem za pomocą programu PIT PRO 2011<<<

Płaci zatem podatek według stawek, które zależą od sposobu jego rozliczeń z fiskusem. W przypadku przedsiębiorców ponoszących duże koszty uzyskania przychodu efektywna stawka podatku dochodowego może zatem być sporo niższa od podatku Belki. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie lokat dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jest zdecydowanie mniej atrakcyjne niż w przypadku oferty dla osób indywidualnych.

Depozyty miesięczne dla firm mają najlepsze stawki

Wyjątkiem potwierdzającym regułę są tylko depozyty miesięczne. Z najnowszych danych Tax Care wynika, że co prawda średnie oprocentowanie tych krótkoterminowych lokat dla najmniejszych firm wynosi 3,21% w skali roku, natomiast dla klientów indywidualnych 3,33% (według danych Open Finance), ale w tej grupie zdecydowanie wyróżnia się oferta Idea Banku, który proponuje przedsiębiorcom 8% brutto w skali roku, a więc aż o 2,3 pkt proc. więcej, niż w przypadku najlepszej oferty miesięcznych depozytów dla klientów detalicznych (5,7% brutto). Niestety, Idea Bank pozwala swoim klientom na założenie tylko jednej takiej lokaty w maksymalnej kwocie 10 tys. zł, a zatem przedsiębiorca, który ma dużo większe nadwyżki finansowe, musi szukać także innych propozycji instytucji finansowych.

Kolejne miejsca w pierwszej trójce miesięcznych lokat firmowych przypadły BGŻ Optima ze stawką 5,1% oraz Volkswagen Bankowi (4,25%). Pozostałe banki oferują mikrofirmom decydującym się na miesięczne depozyty stawki niższe niż 4%, co w efekcie daje wspomnianą wyżej niską średnią arytmetyczną. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że różnica w oprocentowaniu najlepiej i najgorzej oprocentowanej miesięcznej lokaty dla mikrofirm sięga prawie 7% pkt procentowych!

Większe dysproporcje w przypadku lokat długoterminowych

O ile w przypadku lokat miesięcznych dysproporcja pomiędzy uśrednionymi stawkami oprocentowania dla firm i osób prywatnych jest relatywnie niewielka (0,12 pkt proc.), o tyle w przypadku depozytów na dłuższe terminy różnice są dużo większe. Przykładowo, w przypadku firmowych lokat półrocznych średnie oprocentowanie w skali roku wynosi 3,68% brutto, natomiast dla lokat oferowanych klientom detalicznym, według danych Open Finance, 4,96%, zatem różnica wynosi już 1,28 pkt procentowego. Podobnie duża dysproporcja pojawia się w przypadku lokat rocznych, gdzie średnie oprocentowanie dla firm to 3,93%, natomiast dla klientów indywidualnych – 5,12% (różnica 1,19 pkt proc.).
Dlaczego banki oferują przedsiębiorcom lepsze oprocentowanie lokat krótkoterminowych? Ponieważ mają świadomość, że przedsiębiorcy – m.in. ze względu na zachowanie płynności finansowej – chętniej sięgają właśnie po depozyty zakładane na krótki okres czasu. Nie oznacza to jednak, że w przypadku stawek oprocentowania miesięcznych lokat firmowych dzieje się więcej niż w przypadku depozytów zakładanych na dłuższy okres czasu – także w tej kategorii zmiany stawek, w porównaniu z poprzednimi miesiącami, można uznać jedynie za kosmetyczne.

Tylko kilka banków stawia na depozyty dla firm

Ranking lokat Tax Care po raz kolejny pokazuje, że bankom, z niewielkimi wyjątkami, niespecjalnie zależy na dobrych warunkach dla klientów prowadzących działalność gospodarczą. Generalnie w pierwszych trójkach wszystkich kategorii lokat przewijają się nazwy tych samych instytucji finansowych. Idea Bank przoduje nie tylko w przypadku lokat miesięcznych - jest także liderem lokat zakładanych na dwa miesiące (oprocentowanie 5% brutto w skali roku) oraz na kwartał (5,9%). W przypadku depozytów półrocznych dzieli pierwsze miejsce wraz z BGŻ Optima i FM Bankiem (6%). W przypadku lokat długoterminowych, zakładanych na rok i dwa lata, pozycję lidera przejmuje FM Bank (oprocentowanie odpowiednio 6,2% i 6,3%).

1-302

2-301

3-297

4-294

5-296

6-299

Źródło: Banki, III 2012 r.
* dla posiadaczy rachunku bieżącego
** obowiązujące w dniu 15.03.2012 r.

S - oprocentowanie stałe
Z - oprocentowanie zmienne
I - lokaty zakładane przez internet

 

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl

tax-care---logo-150

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wiosenne ożywienie na rynku lokat