Tylko 3 proc. szansy na wsparcie z private equity
http://sxc.hu/

Tylko 3 proc. szansy na wsparcie z private equity

Fundusze venture capital i private equity udzielają kapitału przedsiębiorcom, którzy nie mają pieniędzy, ale posiadają za to dobre pomysły na rozwój swojego biznesu. Za dobry biznesplan i jego realizację można otrzymać nawet kilka mln zł.

Pozyskiwanie kapitału od funduszy venture capital i private equity jest bardzo atrakcyjne. Oczywiście nic za darmo. Instytucje tego typu inwestują kapitał w zamian za udziały lub akcje. Fundusze „postawią” właśnie na nasze przedsięwzięcie, jeżeli będą pewne, że zwrot z zainwestowanego kapitału wyniesie co najmniej 40 proc. Następnie po 3-7 lat sprzedają swoje udziały innej osobie. Ponadto tego rodzaju instytucje monitorują działalność przedsiębiorstwa.

Według Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych (PSIK), Polska była największym rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej pod względem wartości zrealizowanych inwestycji funduszy (PE/VC) - zanotowano przeszło dwukrotny wzrost inwestycji.

- Fundusze venture capital angażują się w firmy mające duży potencjał wzrostu. Wielką wagę przywiązują ponadto do kadry kierowniczej. Szukają ludzi, będących w stanie wcielić w życie innowacyjny pomysł biznesowy – dodaje Barbara Nowakowska, dyrektor zarządzający PSIK.

Wielki odsiew, warto spróbować?

Tylko około 3 proc. przesyłanych przez przedsiębiorców projektów otrzymuje wsparcie inwestycyjne. Mimo długich i pracochłonnych procedur warto starać się o takie wsparcie. Nadal jak twierdzi PSIK, jest wielu chętnych by otrzymać kapitał od funduszy, jednak bardzo niewielu przedsiębiorców je dostaje. Fundusze działają ryzykownie, ale chcą równocześnie by zwrot z inwestycji był duży.

Podstawą otrzymania wsparcia inwestycyjnego jest stworzenie dobrego biznesplanu przedsięwzięcia inwestycyjnego, w tym jasne i precyzyjne określenie potencjału firmy, warunków rynkowych i potrzeb kapitałowych.

W opinii inwestora, realizacja projektu musi przynieść ponadprzeciętne zyski, lepsze niż np. giełda. Mimo, że fundusz venture capital lub private equity monitoruje realizację całego projektu, to jeszcze wymaga, by w firmie realizacją projektem zarządzała kompetentna kadra. W zamian za pomoc kapitałową, inwestorzy obejmują w posiadanie znaczny pakiet udziałów w firmie.

Inwestor przed podjęciem decyzji, bada gruntownie biznesplan, strukturę finansową i prawną firmy, otoczenie rynkowe i potencjał rozwojowy całej branży.

Analiza, biznesplan i umiejętności

Jeżeli biznesplan zyska uznanie inwestora i przejdzie przez wstępne etapy analizy, to pomysłodawca zostanie zaproszony na rozmowy. Omawia się w ich trakcie szanse i zagrożenia podczas realizacji projektu.

Następnie przychodzi czas na spotkania przedstawicieli funduszu z zarządem spółki. Na tym etapie inwestor przeprowadza pogłębione badanie firmy i następnie ustala warunki inwestycji. Chodzi w szczególności o określenie udziałów stron, ich praw i obowiązków. Po zawarciu umowy fundusz dokonuje inwestycji.

- Była luka, brakowało finansowania małych i średnich firm, które potrzebują od 1 mln do 5 mln zł. Trafia do nas 50 zgłoszeń każdego miesiąca, ale my wybieramy firmy z regionu, takie, które znamy – twierdzi Sławomir Jarosz, członek rady nadzorczej ABS Investments z Bielska – Białej.

 

Portal Skarbiec.Biz
Andrzej Okrasiński

logo-portal-150

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także