Twój e-PIT 2019 - dlaczego lepiej rozliczyć się...
Twój e-pit projekt rządowy Ministerstwa Finansów. Nowa usługa w roku podatkowym 2018/2019.
Podatnik.Info

Twój e-PIT 2019 - dlaczego lepiej rozliczyć się Programem PIT?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Niestety, oprócz obiecywanych zalet, użytkownicy zauważyli szereg niedoskonałości systemu. O czym warto wiedzieć przed rozliczeniem się z usługą Twój e-PIT i z jakich alternatyw skorzystać?

 

Co warto wiedzieć o usłudze Twój e-PIT 2019?

Ministerialna usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2019 roku. Jak wynika z doświadczeń podatników, system nie działał bez awarii. 15 lutego rozliczenie się za jego pomocą było utrudnione, później natomiast część użytkowników natrafiła na błędy w swoich, przygotowanych przez urząd, zeznaniach. Zdarzało się, że podatnik zauważał inną kwotę przysługującego mu zwrotu podatku w zależności od dnia, w którym zalogował się do Portalu.

 

Część podatników zwróciła też uwagę, że nie wszystkie ulgi, z których korzystali w poprzednich latach, zostały uwzględnione w przygotowanej deklaracji. Nie każdy też mógł skorzystać z systemu. Za jego pomocą w tym roku mogą rozliczyć się jedynie podatnicy wypełniający formularze PIT-37 i PIT-38.

 

Zyskaj pełną kontrolę nad swoim zeznaniem

Warto wiedzieć, że pojawienie się usługi Twój e-PIT nie oznacza anulowania możliwości samodzielnego rozliczania się z urzędem skarbowym. Podatnicy mogą zrobić to bez zmian: ręcznie, wysyłając dokument pocztą lub dostarczając go samodzielnie do urzędu, bądź wygodnie - przez internet.

 

Służy do tego program do rozliczania się z przychodów przez internet: online lub w programie pobranym na dysk komputera. Jaka jest jego przewaga nad systemem Twój e-PIT? Przede wszystkim pełna kontrola nad swoimi danymi. Mimo intuicyjności systemu e-deklaracje, nie znika możliwość kontrolowania informacji znajdujących się w formularzu.

 

Możemy przepisać dane z otrzymanego od pracodawcy formularza lub odpowiedzieć na pytania kreatora, który na podstawie odpowiedzi uzupełni nasz PIT. W każdym momencie możemy jednak zmienić uzupełnione dane, a także skorzystać z pomocy programu.

 

Pełne wypełnienie formularza trwa kilka minut, po czym system wysyła dokument do wybranego przez nas urzędu skarbowego. Następnie podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru, dzięki któremu może mieć pewność, że deklaracja dotarła do urzędu na czas. Co istotne, w 2019 zmienia się czas oczekiwania na zwrot podatku w przypadku rozliczenia się przez internet - jest to maksymalnie 45 dni, w odróżnieniu od 3 miesięcy przy składaniu deklaracji osobiście w urzędzie. 

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT 2019 przez urząd skarbowy - pamiętaj o weryfikacji danych