Gorące tematy
Czy 500 zł na dziecko to dobry pomysł?
sondaż 417 głosów
20%

Tak, gdyż przyczyni się do większej ilości urodzeń dzieci

82 głosów
21%

Nie, gdyż pieniądze trafią do niewłaściwych rodzin

88 głosów
59%

Nie jest to wystarczająca zachęta dla rodziców do posiadania dzieci

247 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
„Trzynastka” kosztuje rocznie budżet państwa 3,5 mld...
KS
http://sxc.hu/

„Trzynastka” kosztuje rocznie budżet państwa 3,5 mld złotych

Podziel się tym artykułem:   

Dramatyczne szukanie oszczędności przez ministra finansów i niechęć do podejmowania nawet najsłuszniejszych inicjatyw reform gospodarczych – o ile tylko generują jakiekolwiek początkowe koszty dla budżetu – jednoznacznie dowodzi stanu zagrożenia państwowej kasy.

W tej sytuacji tylko względami politycznymi i obawą przed wejściem w konflikt z szybko rosnącą armią państwowych urzędników, można wytłumaczyć fakt starannego pomijania kwestii tzw. „trzynastek” wypłacanych w sferze budżetowej, wśród tematów proponowanych reform gospodarczych.

„Trzynastkę” dostaje się za nic

„Trzynastki” to anachronizm, mentalnie osadzony w poprzednim systemie, ale regulowany współczesną już ustawą z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Otrzymują ją również nauczyciele, urzędnicy gmin i urzędów marszałkowskich. Premia wynosi 8,5% sumy rocznego wynagrodzenia brutto za pracę. By ją otrzymać nie trzeba wykazać się żadnymi osiągnięciami. Praktycznie, gdyby zwiększyć podstawową, miesięczną pensję pracownika o 8,5% efekt byłby z grubsza ten sam. Wydaje się, że to niewielka kwota, ale z danych GUS-u wynika, że prawo do trzynastej pensji ma w Polsce około miliona osób, które dostają średnio po 3,5 tys. zł. Oznacza to, że rocznie budżet wydaje na trzynaste pensje aż 3,5 mld zł!

W sektorze prywatnym zarabia się mniej niż w państwowym

Automatyzm takiej premii nie wytrzymuje krytyki. Gdyby „13” była premią motywacyjną, którą nagradzani są urzędnicy za szczególne i konkretne dokonania, to wówczas pełniłaby dodatkową, bardzo pożyteczną społecznie funkcję. Obecnie jednak są to pieniądze, które we współczesnych stosunkach pracy nie mają uzasadnienia i po prostu są nienależne. Tego typu wypłaty dawno już powinny zostać wycofane. Tym bardziej, że mitem obalonym przez najnowszy raport GUS, są niższe niż w sektorze prywatnym zarobki w sferze budżetowej – pensje sektora prywatnego są średnio o 13% niższe niż budżetowego, a w rozliczeniu godzinowym – niższe prawie o 30%!

Przedsiębiorcy chcą systemu motywacyjnego dla urzędników

BCC postuluje uchylenie tej kosztownej ustawy i zastąpienie jej wyważonym, ustawowym i kompletnym systemem motywacyjnym pracowników sfery budżetowej, zastępującym dotychczasowe systemy nagród rocznych, premii dodatkowych, dodatków funkcyjnych, trzynastek, czternastek, etc., włącznie z wynagrodzeniem urzędników najwyższego szczebla.

 

Źródło: BCC

Podziel się tym artykułem:   
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl