To kobieta decyduje o rozwodzie
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

To kobieta decyduje o rozwodzie

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Z danych GUS wynika, że w 2011 roku Polacy wzięli łącznie 64 594 rozwodów. To o ponad 3 tys. więcej w stosunku do roku 2010. W 2010 roku liczba zakończonych małżeństw sięgnęła 61 300. Z raportu GUS wynika, że problem częściej dotyka mieszkańców miast, aniżeli wsi. W 2011 roku rozwiodło się ponad 49 tys. par mieszkających w miastach i niespełna 15 tys. na wsi. Pod względem liczby par decydujących się na wzięcie rozwodu dominowały województwa mazowieckie (8712), śląskie (8329) i dolnośląskie (5942). Najmniej rozwodników odnotowano w województwie świętokrzyskim (1310) i opolskim (1705).

Kobiety bardziej decyzyjne

GUS przyjrzał się dokładnie parom, decydującym się na rozwód. Okazuje się, że częściej że o zakończeniu małżeństwa częściej decydują kobiety, niż mężczyźni. W 2011 roku to one złożyły więcej pozwów do sądu. Ich liczba wyniosła 44 177, podczas gdy wniosków o zakończenie małżeństwa od mężczyzn wpłynęło połowę mniej – 20 417. Na rozwód decydują się mieszkanki dużych miast (dominuje Warszawa, Kraków, Gdańsk, Łódź, Poznań, Wrocław), które najczęściej mogą wykazać się wykształceniem średnim (24 248) lub wyższym (16 489). W trakcie zawierania związku małżeńskiego panie, które teraz wnoszą pozwy o rozwód, miały nie więcej niż 24 lata i były niewiele starsze od swoich mężów. Z danych GUS wynika, że rozwody dotykają par, w których różnica wieku pomiędzy małżonkami wynosi maksymalnie pięć lat. Częściej są to bezdzietne pary. Stanowiły one w 2011 roku aż 41 %. Nieco mniej miało jedno dziecko – 37 %.

Zdrada i alkoholizm

Na rozwody najczęściej decydują się małżeństwa z krótkim stażem, zwykle nieprzekraczającym czterech lat. W 2011 roku rozpadło się ich ponad 15,5 tys., podczas gdy tych z 30-letnim stażem niespełna 4 tys. Większość rozwodów zakończyło się w dwa do trzech miesięcy od wniesienia pozwu. Wynikać może to z faktu, że ponad 41 tys. spraw zakończyło się bez orzekania o winie. Jeśli już sąd rozstrzygał winnego rozpadu małżeństwa, to częściej byli nimi mężczyźni, niż kobiety. W 2011 roku ponad 12 tys. rozwodów

zakończyło się z winy mężów. Wśród najczęstszych powodów rozpadu związku podawano zdradę i nadużywanie alkoholu. Pojawiały się także inne powody: niezgodność charakterów, naganny stosunek do członków rodziny, trudności mieszkaniowe, nieporozumienia na tle finansowym, niedobór seksualny, dłuższą nieobecność małżonka czy różnice światopoglądowe.

Światowy problem

Wzrost liczby rozwodów dotyczy nie tylko Polski. W USA w 2011 roku rozwiodło się ponad 877 tys. małżeństw. Rok wcześniej odnotowano 872 tys. rozwodów. Z danych wynika, że 50 % zawieranych w Stanach Zjednoczonych małżeństw kończy się rozwodem. Amerykańscy specjaliści obliczyli, że co 13 sekund rozwodzi się jedna para. To daje ponad 6 tys. rozwodów dziennie i 46 tys. na tydzień. Naukowcy dokładnie zbadali rozwodzące się małżeństwa. Ich wnioski są zaskakujące. Stwierdzili, że najbardziej podatne na rozwód są pary mieszkające razem przed ślubem. Ich szanse na rozwód rosną o 40 %. O tyle samo wzrasta szansa na rozwód wśród par, które nie posiadają dzieci. Znaczącą liczbę rozwodów odnotowano także w Anglii i Walii. Dwa lata temu na rozwód zdecydowało się tam ponad 117 tys. par. To spadek o 1,7 %. w porównaniu do roku wcześniejszego, ale specjaliści ostrzegali, że nie jest to wynikiem zmniejszającej się liczby rozwodów, a par decydujących się na wzięcie ślubu. Ten trend widoczny będzie także w Polsce. Dane GUS za rok 2012 wskazują, że liczba rozwodów spadła o około 200 do liczby 64,4 tys., ale o ponad 2,6 tys. spadła też liczba zawieranych w naszym kraju małżeństw.


Portal Skarbiec.Biz 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
E-PIT a wspólnie rozliczenie małżonków