Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

TK: ulga dla samotnych rodziców tylko dla mieszkających z...
http://sxc.hu/

TK: ulga dla samotnych rodziców tylko dla mieszkających z dzieckiem

Trybunał Konstytucyjny na wtorkowym posiedzeniu uznał za zgodny z ustawą zasadniczą przepis, że z ulgi na dziecko mogą skorzystać wyłącznie rodzice, którzy z tym dzieckiem mieszkają. 


Trybunał odpowiedział tym samym na pytanie, czy rodzica, który nie sprawuje bezpośredniej i osobistej opieki nad dzieckiem, ale łoży na jego utrzymanie, można traktować jako osobę samotnie wychowującą dziecko.


Zdaniem Trybunału fakt, że rodzic wypełnia obowiązek alimentacyjny, nie oznacza wychowywania. ">>Wychowywać<< dziecko znaczy stale troszczyć się o jego rozwój emocjonalny, fizyczny oraz intelektualny. Nie wystarczy zatem jedynie łożyć na utrzymanie dziecka, aby zostać uznanym za osobę je wychowującą i mającą prawo do ulg podatkowych dla samotnych rodziców", czytamy w wyjaśnienu wyroku. Obowiązek alimentacyjny nie niesie za sobą prawa do preferencji podatkowych, które stanowią odstępstwo od powszechności opodatkowania stosowane w szczególnych sytuacjach.

 
Ulga dla osób samotnie wychowujących dzieci przysługuje więc jedynie rodzicom, którzy mieszkają z dzieckiem. Nie tylko łożą więc na jego utrzymanie, ale sprawują opiekę, troszczą się i budują więź na co dzień. 


Regulacje podatkowe, które przyznają ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci nie mogą zagrażać trwałości rodziny. Ich brzmienie nie może prowokować do pozorowanego rozpadu rodziny lub niezakładania rodziny, jedynie ze względu na spodziewaną korzyść ekonomiczną. 


Żródło: TK

Loading Comments