Gorące tematy
Czy jednolity podatek słusznie trafił do kosza?
Wyniki sondażu: sondaż 86 głosów
60%

TAK

52 głosów
31%

NIE

27 głosów
6%

Nie mam zdania

5 głosów
2%

Jego wprowadzenie nic by nie zmieniło w podatkach

2 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Tester oprogramowania: największe zarobki w Małopolsce
KS
http://sxc.hu/
wynagrodzenia.pl

Tester oprogramowania: największe zarobki w Małopolsce

Podziel się tym artykułem:   

W 2012 roku testerzy oprogramowania zarabiali przeciętnie 5 100 PLN brutto. Na większe płace mogli liczyć ci pracujący w województwie małopolskim. Tam zarobki testerów były najwyższe – wynika z raportu „Wynagrodzenia na stanowiskach IT w 2012 roku”, wydanego przez Sedlak & Sedlak.

Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto testerów oprogramowania w 2012 roku wyniosła 5 100 PLN.  – W firmach z kapitałem zagranicznym ta grupa informatyków zarabiała jednak znacznie więcej. Wartość mediany osób pracujących w tych przedsiębiorstwach wyniosła 5 900 PLN. Stanowi to 116% płacy testerów ogółem. Z kolei zarobki tej grupy w firmach polskich wynosiły przeciętnie 82% mediany (4 188 PLN) – komentuje Adam Wrona z Sedlak & Sedlak.  

W województwie małopolskim wynagrodzenia testerów oprogramowania były w 2012 roku najwyższe. Specjalista zatrudniony na tym stanowisku otrzymywał przeciętnie 6 000 PLN. To zdecydowanie więcej niż w dolnośląskim, gdzie mediana płac wyniosła 5 600 PLN. Zaskakujące jest to, że przeciętne wynagrodzenie testerów w województwie mazowieckim uplasowało się dopiero na trzeciej pozycji, na poziomie 5 150 PLN.

Praca testerów wymaga korzystania z dokumentacji oprogramowania – często w języku angielskim. Ponadto, osoba wykonująca testy musi sporządzić plan, napisać sprawozdanie oraz opisać uzyskane wyniki. Jako, że praca testerów oprogramowania często wiąże się z wymogiem posługiwania się tym językiem, osoby z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego zarabiały najwięcej (5 400 PLN). Jest to 27% więcej niż wyniosły płace osób posługujących się angielskim w stopniu słabym (4 261 PLN).

Czy testerzy powinni posiadać kompetencje programistów? – Choć znajomość języków programowania nie jest konieczna, aby rozpocząć pracę testera oprogramowania, to umiejętności te mogą okazać się przydatne w tym zawodzie. Znajduje to odzwierciedlenie w zróżnicowaniu wynagrodzeń testerów znających różne języki programowania. Najwyższe całkowite wynagrodzenie brutto otrzymywali w 2012 roku testerzy ze znajomością języka Visual Basic – 7 000 PLN. Powyżej 6 000 PLN otrzymywali jeszcze specjaliści znający Perl (6 400 PLN) oraz Java Script/AJAX (6 250 PLN) – komentuje Adam Wrona z Sedlak & Sedlak.

 

 

Podziel się tym artykułem: